Rootsi riikliku energiafirma Vattenfall juht Öisteyn Löseth möönab majanduslehe Dagens Industri kriitilise artikliseeria peale, et investeeringud energiatootmisesse kivisöest ja gaasist on majanduslikult riskantsed ja keskkonnale kahjulikud, kuid juba alustatud investeeringuid on hilja peatada.
Viis alustatud projekti elektrienergia tootmiseks fossiilsetest kütustest viiakse lõpule.
"Kahjuks on juba liiga hilja kurssi muuta," ütles Löseth intervjuus Dagens Industrile. Investeeringu peatamine praeguses faasis – näiteks kahe juba alustatud jaama ehituse peatamine Saksamaal – tähendaks suurte investeeringute kaotust, vara hävitamist.
"Paradoksaalselt vajame söest toodetud elektri müügist saadud tulusid investeeringuteks taastuvenergiasse. Lisaks on meil Saksamaal suur sotsiaalne vastutus – söest toodetud elekter on vajalik energiavarustuse tagamiseks, kuna tuumaenergiast on otsustatud loobuda," ütles Löseth.
Samas on Vattenfall otsustanud, et uusi söeküttel jaamu ei ehitata ilma uue tehnoloogiata heitmete vähendamiseks.
Löseth usub, et ka praegu väga ebatasuvaks muutunud gaasiküttel jaamadel on Euroopas edaspidi suur potentsiaal.
"Perspektiivis näeme gaasiküttel jaamades toodetud elektril Euroopas olulist rolli muuhulgas reservvõimsustena järjest kasvava osakaaluga taastuvenergiale, mis paraku sõltub suuresti ilmaoludest," ütles ta.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Maailmale teed näitama pidanud Euroopa Liidu kliima- ja energiapoliitika on vähemalt lühiajaliselt andnud hoopis äraspidise ja soovimatu tulemuse, kirjutab värske ajakiri The Economist.
Maailma suurima heitmekvoodituru saatus oli täna noateral Euroopa Parlamendis, kus keskkonnakomisjon andis hinnangu Euroopa Komisjoni kliimavoliniku plaanile vähendada ülepakkumist, mis on heitmekvoodi hinnalt põhja alt viinud.
Rootsi suurim riigifirma Vattenfall suurendab Saksamaal oluliselt elektrienergia tootmist fossiilsetest kütustest ning kasvatab kliima soojenemist mõjutavate heitmete kogused oma elektrijaamades kordades suuremaks kui on kogu Rootsi riigi heitmed.
Valimistega seotud ebakindluse möödumine koos optimismiga ärisõbraliku lähenemisviisi suhtes USA uue administratsiooni ametiajal on suurendanud investorite usaldust ja aidanud kaasa aktsiaturu tõusule. Kuna Donald Trump on praeguseks Ovaalkabinetti naasnud, võib tema eeldatav majanduspoliitika avaldada erinevatele sektoritele märkimisväärset mõju.