Sel aastal vähendab Swedbank oma kontori- ja sularahaautomaatide võrgustikku – kokku sulgeb aasta jooksul uksed kuus kontorit.
1. juunist sulgevad uksed Marienthali ja Kawe kontor Tallinnas, Põhjakeskuse kontor Rakveres ning 1. juulil Elva ja Märjamaa kontorid. Pärnu Teatri kontor suletakse märtsis.
Kuue võrra jääb vähemaks ka sularaha väljavõtu kohti – viis neist Tallinnas ja üks Tartus. Märtsiks hakkavad üle Eesti ca 30 automaati ümberhäälestuse tulemusena pakkuma samas masinas nii sularaha väljavõtmise kui ka sissemaksmise võimalust.
Swedbanki jaepanganduse tegevdirektor Ulla Ilissoni sõnul vähendab pank kontorivõrku eelkõige vähenenud kasutatavuse tõttu. "Oleme viimased viis aastat oluliselt pingutanud oma internetipanga ja mobiilipanga arengu nimel. Klientide jaoks tähendab see mugavat ja lihtsat võimalust teha igapäevaseid pangatehinguid ja sõlmida lepinguid erinevates elektroonilistes kanalites," märkis ta.
Ilissoni kinnitusel on inimeste kasvav soov teha pangatoiminguid elektroonilistes kanalites otseselt mõjutanud kontorite külastatavust. "Näiteks mõnes suletavas kontoris on klientide hulk viimase viia aasta jooksul langenud ca 40%, mullu aga enam kui 10%," märkis ta. "Seetõttu viimegi kontorivõrgu vastavusse reaalse olukorraga. Rohkem muudatusi hetkel plaanis pole," kinnitas Ilisson.
Elvas ja Märjamaal hakkab kontoreid asendama Swedbanki pangabuss, samuti jäävad mõlemasse kohta alles sularahaautomaadid ning mille senised sularaha sissemakseautomaadid seadistatakse ümber sularaha ka välja andma. Pärnusse jääb senise kolme kontori asemel alles kaks suurt, täisfunktsionaalsusega kontorit.
Suletavate kontorite töötajatel on võimalik jätkata tööd teistel ametikohtadel pangas.
Ka eelmisel aastal sulges Swedbank mõned kontorid väiksemates linnades, pannes sinna käima pangabussi. Klientide hulka need muutused Ilissoni ütlusel eriti ei mõjutanud. "Siiski toodi kontori sulgemisega kaasneva miinusena välja sularaha sissemakse võimaluste puudumist. Võtsime kriitikast õppust – tänavu seadistame üle Eesti tööle ligi 30 endist sularaha sissemakseautomaati, mis võimaldavad seejärel ühe masina abil nii raha välja võtta kui arvele panna. Teiste hulgas saavad sellised masinad olema ka kohtades, kus kontorid töö lõpetavad," rääkis ta.
Sularahaautomaatide võrk väheneb reaalselt 25 masina võrra, peamiselt Tallinnas ja Tartus kohtades, kus seni on olnud mitu masinat kõrvuti. "25 võrra väheneb küll masinate arv, kuid reaalseid sularaha väljavõtu kohti on ainult kuue võrra vähem – viis neist Tallinnas ja üks Tartus. Enamasti muutub neis kohtades sularahamasina iseloom – lisaks sularaha välja võtmisele hakkavad masinad pakkuma ka võimalust raha arvele panna," selgitas Ilisson.
"Oleme mullusest kogemusest õppinud ega võta maha ühtki automaati, mille läheduses muid võimalusi sularaha saamiseks pole," lisas ta.
Ilissoni sõnu jälgiti pikalt masinate käibeid, analüüsiti piirkondlikku esindatust ning paiknemise tihedust. "Swedbanki kliendid maksid eelmisel aastal ligi 12% rohkem kaardiga kui aasta varem. Aastas võtavad ainuüksi Swedbanki ettevõtetest kliendid juurde mitu tuhat kaardimakseterminali, et pakkuda oma klientidele mugavamat viisi arveldamiseks, seega kasvab ka väljaspool suuremaid linnasid aasta-aastalt nende kaupluste hulk, kus kaardiga tasuda saab," märkis ta.
"See on omakorda vähendanud meie klientide sularahavajadusi ning sularahaautomaatide kasutatavust. Seetõttu teemegi korrektuure masinate arvus just seal, kus neid on koos mitu," kinnitas Ilisson.
Pärast muudatusi jätkab Swedbank suurima kontorivõrguga pangana Eestis – kokku on pangal 52 kontorit, 386 sularaha väljamakseautomaati (ATM), 31 makseautomaati ning märtsiks ca 30 uut ümberseadistatud sularaha sisse- ja väljamakseautomaati ja ca 30 ainult sularaha sissemakseautomaati.
Kokku seega 416 masinat, millest saab sularaha välja võtta ja ca 60 masinat, millesse saab sularaha sisse panna.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Sellest aastast maksab Saaremaal tegutsev Baltic Workboats töötajale, kel peres kolm või enam alaealist, lastetoetuse nime all palgalisa 150 eurot kuus.
Kuula ka podcasti haridusest ja tööturust
Haridus on pikaajaline ja strateegiline investeering, millel on märkimisväärne mõju ühiskonna arengule, ettevõtluskeskkonnale ja inimeste elukvaliteedile.„Haridus ei ole kõikvõimas, kuid see on üks valdkondadest, kus saab inimesi kõige paremini aidata," ütleb Heldur Meerits, selgitades oma pühendumust haridusprojektidesse.