Eleringi teatel on järgmisel aastal EstLink 2 kaabli kasutuselevõtu mõju igal ajahetkel keeruline hinnata, kuid analüüs näitab, et kaabel toob aastas 50 miljonit eurot kasu nii tarbijaile kui ka tootjaile.
Järgneb Eleringi kommunikatsioonijuhi Ain Kösteri kommentaar:
EstLink 2 rajatakse tänu sellele, et meil on nüüd täielikult avatud turg. Turg on olnud EstLink 2 eeldus, mitte vastupidi. Otsus turu avamise kohta 2013. aasta algusest sündis eelmise kümnendi algul Eesti Euroopa Liiduga liitumisläbirääkimiste käigus. Estlink 2 polnud siis veel kindlasti plaanis.
EstLink 2 projektiga alustas Elering 2008. aastal peale vastava investeerimisotsuse vastu võtmist ning projekti varaseimaks võimalikuks valmimise tähtajaks hinnati siis 2014. aasta algust. Alates sellest on projekti tööd olnud ajagraafikus. Hetkel kehtiva plaani alusel on kavas ühendus turu kasutusse anda 31.01.2014.
EstLink 2 töösse viimisega tekib Eesti ja Soome vahele täiendav võimalus 650 MW võimsuse üle kandmiseks. Reaalsed elektrituru hinnad sõltuvad turul valitsevast olukorrast ning seetõttu on elektritarbijate võitu igal ajahetkel äärmiselt keeruline prognoosida. Samas on sotsiaalmajandusliku kasu analüüs näidanud, et EstLink 2 toob aastas kasu 50 miljonit eurot meie tarbijatele ja tootjatele.
Seotud lood
Täna sõlmiti esimese Eesti-Soome merekaabli Estlink 1 müügileping, millega saavad ülekandekaabli omanikeks Eesti ja Soome põhivõrguettevõtted. Müügitehingu maksumus on 77,6 miljonit eurot.
Eesti Energia teatel sisaldavad riigikogu majanduskomisjoni keskerakondlasest liikme Kalev Kallo viimaste päevade kirjutised elektrituru toimimisest palju väärinfot.
EstLink 2 merekaabli projekti valmimine 2014. aastal, mis tagab ühenduse paranemise Soomega, võib Eesti Energia teatel tähendada veel suuremat elektri hinna tõusu, kuna ajalooliselt on meie põhjanaabrite elektri hind olnud kõrgem kui Eestis.
Elektrituru avanemisel ei tekkinud Eesti Energial (EE) vältimatut vajadust hakata müüma elanikele elektrit senisest poole kallimalt. Riigiettevõte oleks saanud jätkata samade hindadega, nagu need olid eelmisel aastal, arvab riigikogu majanduskomisjoni liige Kalev Kallo (Keskerakond).
Kui väljas sajab lund ja päevavalgus kestab vaid hetke, muutub kodukontor meie igapäevaseks keskpunktiks – kohaks, kus töö, loovus ja ka mugavus peavad koos eksisteerima. Hea valgustus, ergonoomiliselt kujundatud ja rahulik töökeskkond aitavad pimedal hooajal säilitada nii töötahet kui ka meelerahu. Ja just sisemine tasakaal on eriti oluline, sest kodus töötavad lapsevanemad teavad hästi: külmade ilmadega algab ka viiruste hooaeg. Lisaks tööülesannetele tuleb sel ajal hoolitseda ka nohuste ja pisut pahurate laste eest, kes on lasteaiast koju kosuma jäetud.