Eelmise aasta veebruaris otsustas EAS anda 4000eurose osakapitaliga firmale SPOT Parking 610 000 eurot toetust kompaktparkimislahenduste arendamiseks. Täpselt aasta hiljem jõudis kohtusse ettevõtte pankrotiavaldus.
Harju maakohus võttis veebruari keskel menetlusse SPOT Parking OÜ avalduse pankroti väljakuulutamiseks, kuigi veel aasta aega tagasi paistis ettevõtte tulevik ilusa eduloona. EAS oli just teatanud, et toetab ettevõtet ligi 610 000 euroga ning üks osanik Erki Siitan rääkis Äripäevale, et peagi saavad Eesti metallitöötlejad neilt suures mahus palju tööd.
Ettevõtte plaanides oli kompaktparkimislahenduste pakkumine ning selleks oli maad kuulatud Moskvas, Londonis, Frankfurdis jt suurlinnades. SPOT ehk Space Parking Optimization Technology tähendab parkimismaju, kus autod pargitakse liikuvate aluspindade abil poole väiksemale pinnale kui tavalistes parklates.
EAS kaitses aasta tagasi projekti tuliselt. Kui Delfis ilmus eelmisel aastal toetusotsuse peale skeptiline lugu, kommenteeris EASi innovatsioonidivisjoni direktor Ilmar Pralla seepeale, et EAS näeb projektis tehnoloogilist väljakutset ning märkimisväärset ärilist potentsiaali. “Projekti hindamisse kaasas EAS eksperte Kanadast ja Soomest. Tänu maailmatasemel ekspertiisile oleme me veendunud, et nii toetuse saaja kui ka tema välismaised partnerid on valdkonnas kompetentsed ja võimekad organisatsioonid ning tegemist ei ole n-ö toetuse kantimisega,” lisas Pralla.
Nüüd pidi EASi juhatuse liige Krõõt Kilvet paraku nentima, et nad valmistavad ette otsust juba välja makstud ligi 300 000 euro tagasinõudmiseks.
Eelmise aasta novembris SPOT Parkingi omanikeringist lahkunud Siitani kinnitusel kasutati EASi toetust sihtotstarbeliselt. “Selle projekti nimel sai väga palju tööd tehtud ja oma aega ning raha raisatud. Mina olin üks põhilisi idee ja taotluste vormistajaid,” rääkis ta. Siitan ajab ühist äri ka mõjuka reformierakondlase Rain Rosimannusega, neil on meditsiinitehnikat rentiv ja tootev ettevõte.
Ettevõtja süüdistab sakslasi. OÜ SPOT Parking praegune ainuomanik Vitali Kipjatkov selgitas, et alltöövõtjatest sakslased petsid neid. Nimelt sõlmis ettevõte parkimislahenduse prototüübi ja pilootprojekti valmistamiseks lepingu Saksa insenerifirmaga RLE GmbH, kes omakorda sõlmis alltöövõtulepingu teise Saksa firmaga Grenzebach GmbH. “Lõpuks pakuti meile allkirjastamiseks lepingut, et prototüüp ja kogu oskusteave ei kuulu meile, vaid Grenzebach GmbH-le. Meie maksime selle asja aga kinni. Selgitasin ka EASile, et sakslastega toimunut ei osanud keegi ette näha,” lisas ta.
Kipjatkov märkis, et osanikest oli ta ainus, kes suutis projekti raha sisse panna, peale juttude teistest suurt abi ei olnud. Ta ise kaotas kolm korda suurema summa kui EAS. Sellest hoolimata peab Kipjatkov kompaktparkimise projekti perspektiivikas ning huvilised pöörduvad tema poole üsna tihti. Kuna aga pangad praegu sellele projektile raha ei anna, otsib ta edasiminekuks erainvestoreid.
Mis on mis
SPOT Parking OÜ omanikud:
Kuni eelmise aasta novembrini olid OÜ SPOT Parking osanikud Andrei Vunš, Igor Baburin, Sergei Lvov, Erki Siitan ja Vitali Kipjatkov. Praegu on ettevõtte osanik Vitali Kipjatkov.
EASi toetusotsused:
14.02.2012 Space Parking Optimization Technologyile otsustas EAS anda toetuseks 608 650 eurot04.05.2012 Automatiseeritud parkimislahenduse kasuliku mudeli registreerimist toetas EAS veel 4000 euroga.
Allikas: Äriregister, EAS
Kommentaar
Nõuame toetuse tagasi
Krõõt Kilvet, EASi juhatuse liigeEAS on 608 650eurosest toetusest praeguseks välja maksnud 298 894 eurot, eelmise aasta märtsis maksti välja 242 760 eurot ja sama aasta augustis 56 134 eurot. Paraku sattus ettevõte oma allhankepartnerite tegevuse tõttu finantsraskustesse ja esitas tänavu jaanuaris pankrotiavalduse. Tekkinud olukorras nõuab EAS makstud toetuse tagasi, praegu valmistame ette vastavat tagasinõude otsust.
Osanike vahel tekkisid arusaamatused
Erki Siitan, SPOT Parkingi üks eelmistest osanikestMüüsin osaluse maha juba mõni aeg tagasi, sest osanike vahel tekkisid arusaamatused. Kui suurte traditsioonidega lääne ettevõttelt tööd tellida, siis peab kaks asja olema tasakaalus. Esiteks peab olema selge, mida tahetakse saada, ja teiseks ei tohi ettekirjutatud eelarvest üle minna. Mõlematega olid asjad ligadi-logadi.Ülimalt kurb, et nii läks. Aasta tagasi olin väga optimistlik. Selle projekti nimel sai palju tööd tehtud ja enda aega ning raha raisatud. Mina olin üks põhilisi idee ja taotluste vormistajaid.Eeltöö oli meil tehtud, Saksamaalt oli tõsiseid huvilisi, tohutu suured ettevõtted, kinnisvarafirmad, kes olid reaalselt sellest väga-väga huvitatud. Moskva jaoks sai tehtud valmis ka spetsiaalne mudel. EASi raha kasutati sihtotstarbeliselt.
Seotud lood
Kuula ka podcasti haridusest ja tööturust
Haridus on pikaajaline ja strateegiline investeering, millel on märkimisväärne mõju ühiskonna arengule, ettevõtluskeskkonnale ja inimeste elukvaliteedile.„Haridus ei ole kõikvõimas, kuid see on üks valdkondadest, kus saab inimesi kõige paremini aidata," ütleb Heldur Meerits, selgitades oma pühendumust haridusprojektidesse.