Ärimees Rein Kilgi endine äripartner Tarmo Teeväli koostab raamatut, kuhu kogub infot inimestelt, kes on Kilgiga koos äri ajanud ja petta saanud.
Teeväli rääkis, et raamatu idee kasvas välja plaanist luua internetiportaal, kus Kilgiga kokku puutunud inimesed saaksid oma kogemustest rääkida. Kuna materjali on Teevälja sõnul kogunenud väga palju ning on hulk inimesi, kes on nõus oma kogemustest rääkima, otsustati materjal avaldada raamatu kujul. “Materjal on väga mahukas ja keeruline, millest tekkiski mõte see natuke lahti kirjutada ja selgitada sisu,” lausus Teeväli. Raamatu toimetaja on Jaano Martin Ots.
Reedel 60. sünnipäeva tähistanud Rein Kilk jäi raamatust kuuldes napisõnaliseks: “Ma ei oska kommenteerida asja, mida ma näinud ei ole. Iga kirjasõna on teretulnud Eestis, selles mõttes on see tore.”
Teevälja loodud portaali idee on kokku koguda inimesed, kes on Kilgiga äri ajanud ja petta saanud, lisada juurde rahasummad, mille on pankrottide tõttu kaotanud nii eraisikud, firmad, EAS kui ka Eesti riik, kirjeldas Teeväli.
“Härra Kilgiga seotud pahandusi on ikka väga palju ja aastate jooksul on võlasummad ainult suurenenud, inimesed jäävad ilma üha suurematest summadest, kui temaga äri ajavad. Eks see peaks olema hoiatuseks kodanikele,” märkis Teeväli. Viimase aasta jooksul on ajalehtedest seoses Kilgiga ainsa positiivse asjana läbi käinud see, et ta läks ülikooli õpetajaks õppima.
Laimata ei kavatseta. Teevälja kinnitusel ei ole plaanis tuntud ärimehe kohta alusetut laimu levitada. Avaldatakse vaid selliseid materjale, mis leiavad tõestust. “Nagu teada, on härra Kilk ja kompanii algatanud väga palju kriminaalasju,” rääkis Teeväli, kes on samuti aastaid Kilgiga kohut käinud ühe Tallinnas Tartu maanteel asuva krundi pärast.
“Minul oli erinevaid vaidlusi, mis lõppesid ühes ja samas kohas. Ma olen pidanud tasuma kohutavaid advokaatide arveid, aga kellegi käest neid sisse nõuda ei ole. Minu vastu algatatud kriminaalasi kunagi kohtusse ei jõudnud, misõttu ei saa ma ka nõuet Kilgi vastu esitada,” kirjeldas Teeväli oma kokkupuudet Kilgiga.
Kilgil on Teeväljaga ajatud ärist teistsugused mälestused. “Mina kaotasin tänu Tarmo Teeväljale vanas rahas ma arvan mingi 150 miljonit. Tarmo Teeväli oli mul seal (kinnisvarafirmas L. Rei – toim) juhataja ja ta n-ö kinkis oma tuttavatele ja sõpradele, kellest paljud kuulusid kireva taustaga ärimeeste hulka. Mina kaotasin üle 100 miljoni krooni tookord vähemalt – tegelikult oli summa muidugi suurem – erinevate tehingute tõttu, millele ta ei osanud vastust anda,” rääkis Kilk.
Lubatakse anonüümsust. Portaalis ilmuvad tekstid võivad vastavalt kirjutaja soovile ilmuda ka anonüümselt. “Isikud, kes julgevad oma nime all asjad avalikustada, panevad oma nime avalikult ka välja. Kui inimene ei taha oma nime all avaldada, kasutame initsiaale ja laadime üles ametlikud lahendid,” sõnas Teeväli.
Kui palju raamatu ilmumine võiks maksma minna, Teeväli öelda ei osanud. “Ma ei ole varem raamatuid kirjutanud, aga arvan, et poole aastaga peaks kogunema portaali nii palju materjali, et seda saaks hakata selekteerima.”
Vaidluseni viinud tehingute loetelu
Teevälja loodud portaal asub aadressil
http://7aastathiljem.wix.com/7aastathiljem, vihjates seitse aastat tagasi Peeter Raidla sulest ilmunud raamatule “Rein Kilk – miljonisadu saksofonihelide saatel”. Leheküljel on nimekiri 18 firmast, mis on Teevälja sõnul läinud Kilgi osalusel põhja.Samuti on seal loetletud neli nime, kes on nn miljonisaju võimalikuks teinud, kuid kes kõik on Kilgiga vaidlustesse sattunud. Lisaks Teeväljale endale on lehel mainitud Meelis Virrot, kes oli koos Kilgiga pankrotistunud firmade Werol Tehased ASi ning Pere ASi juhatuses.
Sekeldused Pärnu Sadama ja Pristisega. Kirjas on ka Mati Einmann, kes oli Kilgi äripartner Pärnu Sadamas, olles selle direktor ja juhatuse liige. Möödunud aastal müüs Einmann oma osaluse Endel Sifile ning äripartnerite vahel puhkes tüli, mida nüüd lahendatakse kohtus. Viimase nimena on mainitud Indrek Seppa, kelle turvafirma Pristis kaotas arbitraaživaidluse Kilgi ettevõttele Transcom Grupp, kui avastas turvafirma Skorpion ostul, et firma bilanss on kunstlikult suurendatud ning firma väärtus ei vasta väidetule.Tarmo Teeväljast sai Rein Kilgi äripartner 1994. aastal, mil Teevälja firmaga osteti ära Tallinna Paberivabrik. 2003. aastal müüs Teeväli väidetavalt Kilgi teadmata Tartu mnt 80P asuva krundi, mille järel kaebas Kilk Teevälja kohtusse. Eesti suurimaks kinnisvarapettuseks nimetatud tehinguga seotud tsiviilasi lõpetati 2008. aastal, kui selgus, et kaebaja väited osutusid alusetuks.
Kommentaar
Uut raamatut on vara kirjutada
Peeter Raidla, Raamatu “Rein Kilk – miljonisadu saksofonihelide saatel” autorSelleks, et uut raamatut kirjutada, tuleks oodata, kuni need kohtuasjad, mis on praegu pooleli, ära lõpevad. Ma arvan, et see vaidlus Endel Sifiga kestab veel vähemalt aasta.Minu raamat oli edukast ärimehest. Kui ma kirjutaks uuesti, peaks alatoon olema teistsugune. Praegu tal ei lähe ju hästi. Kõik minu raamatu peatükid kehtivad ikka edasi, aga sissejuhatus ja lõpp muutuks täiesti.Ma tean, et osa ärimehi korjab komprat Kilgi vastu, aga minu teada ei ole neil väga palju materjali. Kui rahulikult suhtuda, siis peaksootama, kui teha raamatut n-ö ärapanemiseks, siis muidugi võib praegu teha.
Seotud lood
Rein Kilgi vana usaldusalune Karl Liivapuu üritab kohtus näidata, et Kilk ei väljunud turvaärist, kui müüs Pristisele Skorpion Julgestusteenistuse.
Ärimees Rein Kilk käib kohut rea endiste alluvatega, kellega on lootusetult tülli pööranud. Endised tippjuhid lahkavad avameelselt selle põhjusi.
Ettevõtte müügihinna kujunemine on keerukas protsess, kus müüja teeb elus sageli ainukordse tehingu ja emotsionaalne faktor võib olla üsna suur. Paraku seda komponenti hinnastamise juures kasutada ei saa, tõdesid PwC Estonia tehingute nõustamise juhtivkonsultandid Allar Karu ja Sass Karemäe.