Küprose jaoks päästeplaani loomine on teistega võrreldes raskemaks osutunud, sest keegi ei taha päästa Vene kriminaalide kampa, ütles Hermitage Capital Managementi investeerimisjuht.
"Umbes 10 aastat tagasi võttis Venemaa Küprose panganduse üle," ütles Bill Browder intervjuus CNBC-le. "Kahe riigi vahel on maksulepe, mille tulemusel hoiavad Vene firmad ja oligarhid Küprosel ja Küprose pankades."
Browder lisas, et Venemaale omase rahapesu tõttu on Küprosest saanud peidupaik Vene kriminaalidele.
"Küpros on põhimõtteliselt osa Venemaast, mitte osa Euroopast," ütles ta. "Seetõttu on Küprosele korraliku päästeplaani kokkupanemise vastu selline negatiivsus, mida teistes riikides ei olnud. Keegi ei taha päästa kampa Vene pätte."
Ometi ei eelda Browder, et Venemaa tuleks Küprosele praegu appi. Tema sõnul ei ole selge, mida Venemaa saaks vastutasuks 17 miljardi euro laenamise eest. Selle asemel usub investeerimisjuht, et Küpros võtab Euroopast tuleva abipaketi vastu, mida on veidi muudetud.
On risk, et Euroopa maksumaksjad säästavad praegu 5 miljardit eurot vaid selleks, et hiljem käia välja juba 100 miljardit eurot, arvas Browder. See juhtub siis, kui teiste riikide elanikud muutuvad närviliseks ja võivad ka pangajooksu tekitada.
"Venelased on seepärast endast nii väljas, sest nad ei taha Küprose langemist tagasi Euroopa kontrolli alla. Kuid kas nad kulutavad selle vältimiseks 17 miljardit eurot?" küsis Browder.
Browder on ise ka olnud pahuksis Vene võimude tumedama poolega. Teda on süüdistatud Gazpromi aktsiate seadusevastases ostmises ning teda kaitsnud advokaat suri Venemaa vanglas.
Autor: Fredy-Edwin Esse, California
Seotud lood
Järgmisel aastal euroga ühineda sooviv Läti muutub atraktiivsemaks venelaste silmis, kes otsivad võimalusi kriisi sattunud Küprose investeeringuid ümber suunata, ütles uudisteagentuurile Bloomberg investeerimispanga Trigon Capital juht Joakim Helenius.
Euroala soov võtta Küprose hoiustajatelt osa raha riigi päästmiseks tõstis Venemaa kodumaiste võlakirjade tootlused. See ähvardab taas süüdata euroala võlakriisi, vahendab Bloomberg.
Euroopa poliitikud kaaluvad praegu, kui karmilt survestada Küprost, kelle parlamendisaadikud lükkasid tagasi hoiustajate raha kallale mineku kava, mida Euroopa nõudis, vahendab Bloomberg.
Pärast seda, kui Küprose parlament hääletas hoiustemaksu vastu, lendas eile hilisõhtul Küprose rahandusminister Michael Sarris Kremlist abiraha küsimiseks Moskvasse.
Igal aastal saab mitukümmend tuleõnnetust alguse hooletust tuletööst. Kõige sagedamini tuleb seda ette ehitusobjektidel ja töökodades – keevitustööde käigus ei märka inimene enda ümber materjali, mis võib kiirelt süttida. Tuletööde tegemisel on teadmatus suur ja nõudeid eiratakse, kuigi paljudele ettevõtetele on koolitus kohustuslik.