Tallinnas Männikul tegutsev metallkonstruktsioonide ja -seadmete tootjate APL Production AS sõlmis Belgia ettevõttega Kuwait Petroleum International lepingu, väärtusega üle ühe miljoni euro, 68 naftamahutite tootmiseks.
"Me osalesime konkursil ja lepingu saamine läks üpriski normaalselt. Osaled konkursil, annad hinnad ning pead tehnilisi läbirääkimisi," ütles APL Productioni juhatuse liige ja üks omanikest Dmitri Kljutšnikov.
Küsimusele, kas võitjaks osutus kõige soodsama hinnaga pakkuja, vastas Kljutšnikov, et nemad hindu ei näinud ning sõlmisid lepingu selle hinnaga, mida ise pakkusid. "Tegemist on hea lepinguga - 68 naftamahutit on loomulik palju. See on heal tasemel tellimus, üle ühe miljoni euro," tõdes Kljutšnikov.
APL Production 68 naftamahutite tellija on kütuse ja määrdeainete puhastaja Kuwait Petroleum International, mis tegutseb Q8 brändi all. Naftamahutid lähevad Belgia suurimasse Antwerpeni sadamasse, kus ehitatakse terminali määrdeainete hoidmiseks.
Lepingu sõlmimine käis kiiresti. Ühel päeval saadeti pakkumine koos hinnaga ja juba järgmisel hommikul lendas Kljutšnikov koos projektijuhiga Belgiasse lepingut sõlmima, milleks kulus umbes kaks tundi.
Ettevõttel on jäänud veel poolteist kuud selleks, et mahutid valmis saada. Naftamahutite jaoks tehakse eelnevalt eeltööd ja siis kulub kolm päeva mahuti tootmiseks. Mahutit saadetakse Belgiasse kolmes partiis. Esimene partii viieteistkümne mahutiga on juba teele saadetud, varsti lähevad järgmised kakskümmend mahutit ja hetkel valmistatakse viimaseid.
Leping Belgia ettevõttega on APL Productioni jaoks esmakordne. "Me oleme küll Belgiaga varem koostööd teinud: oleme sealt ostnud erinevaid seadmeid naftaterminalide jaoks. Siis hakati meilt ostma meie toodangut ning informatsioon levis ka teistele ettevõtetele," lausus Kljutšnikov.
Lisaks Belgiale on ettevõttel kliente ja partnereid Soomes, Saksamaal, Norras, Rootsis, Venemaal, Leedus, Lätis. "Me ei jaga oma tellimuste osakaalu välismaa ja Eestis vahel. Me isegi rohkem töötame Eestis ja oleme teinud seda edukalt. Me kindlasti osaleme veel konkurssidel, selleks et areneda," rääkis Kljutšnikov.
Naftamahutite tootmiseks on APL Production küsinud laenu käendust KredExilt ning saanud ka erinevaid toetusi EASilt. Ettevõtte omaniku sõnul on see neid aidanud ning KredExiga teevad nad kindlasti ka edaspidi koostööd. "Meie töös on olnud abi ka EASi toetustest. Me küll ei osale suurtes projektides aga nemad aitavad meil areneda eksportturgudel ja kontaktidega," tõdes Kljutšnikov.
Samas hindab ta EASi toetusi ebaõiglasteks, sest toetust saab firma, kes kirjutab hästi projekti. Kljutšnikovi sõnul kahjustatakse ettevõtlustoetustega konkurentsi põhimõtted, sest kui ettevõtte saab toestust, siis paraneb ka ettevõtte konkurentsivõime teiste ees. APL Production konkurendid on saanud ka toetusi ning Kljutšnikov sõnul on just tänu sellele nad ka suuremad. "Selleks, et neile nüüd järgi jõuda, tuleb kõvasti vaeva näha," naerab selles äris 20 aastat tegutsenud Kljutšnikov.
Kui 1996. aastal loodi APL Production, siis esimese aasta käive oli veidi alla 12 000 euro ja töötajaid koos asutajatega oli kokku alla 20. 2011. aastal oli aga ettevõttel juba 143 töötajat. 2011. aastal ulatus ettevõtte käive 8,8 miljoni euroni ja kasumit teeniti 97 889 eurot. 2012. aasta ei olnud aga kuigi edukas. "Investeerisime palju, ostsime juurde masinaid ja seadmeid ning kulutasime palju ka liini organiseerimiseks. Eelmise aasta käive oli üle 9 miljoni euro aga jäime kahjumisse," ütles Kljutšnikov.
Selleks aastaks on ettevõttel eesmärk kasvatada käivet ja tulla kasumisse. "Loodan, et need investeeringud, mida me eelmine aasta tegime aitavad meid," tõdes Kljutšnikov.
Kommentaar:
Igal ettevõttel on oma nišš
Valdo Palmik, Estanc ASi juht
Meil kõikidel on oma turunišš ja kliendisegment. Me väga palju üksteisega kokku pole jooksnud ning oleme sellel turul ilusti ära mahtunud. Meil on nii, et on kolm müügipunkt, müüme ka Soomes. Püüame kõrgema lisandväärtusega sektoris näiteks soojusvahetid on tõusevgrupp meil.
Meie partnerriigid on ülemaailma. Peamised kliendid on Soomes, meil on sertifikaatidega kaetud kogu maailm, võime teha nii Ameerikasse kui ka Venemaale ja kõik Euroopa Liidu sertifikaatidega on ka olemas.
Meilt on tellitud ka suuremaid partiisid, aga meie oleme eelistanud täita pigem väiksemaid kuid keerulisematele toodetele tehtud tellimusi, kus on vaja rohkem insenere kaasata. Meie peamine eesmärk on teha hästi keerulisi tooteid. See on meie nišš.
Eelmisel aastal ulatas meie käive 9,3 miljoni euroni. Sellel aastal kasvame eelmise aastaga sarnases tempos. Kui eelmist aastat alustasime 64 töötajaga, siis nüüd on meil 120 töötajat.
Ma ei ole nõus kriitikaga, mis on tehtud EASi toetuste osas. Oleme EAS-lt toetusi saanud. Raskel ajal on toetust saanud ettevõtetel olnud positiivsed ja kiired tulemused, kui on toetust õigesti kasutatud.
APL Production taolisi võiks Eestis veel olla
Lehar Kütt, KredExi ettevõtlusdivisjoni juht
Meile valmistab rõõmu, et saame toetada pikaajaliselt ning edukalt tegutsenud tootmis- ja ehitusettevõtte arengut. APL Production AS on võimeline pakkuma terviklikke lahendusi projekteerimisest paigaldamiseni. See on taganud ettevõtte edu nii Eestis kui ka eksporditurgudel. Näiteks oli ettevõttel oluline roll Eesti Energia uue õlitehase Enefit280 rajamisel. Ettevõtte näol on tegemist olulise tööandja ja eksportijaga, mille poolt loodav lisandväärtus on kordades suurem tööstusharu keskmisest. Just selliseid ettevõtteid võiks Eestis rohkem olla.
Taust
2012. aastal sõlmiti 598 uut käenduslepingut 465 ettevõtte kohustuste tagamiseks summas 57,6 mln eurot, mis võimaldas ettevõtetel pankadest kaasata täiendavat finantseerimist summas 123,9 mln eurot. Aastaga kasvas sõlmitud lepingute arv 9,9% ja toetatud ettevõtete arv 4,4%. Väljastatud käendusmaht suurenes möödunud aastaga võrreldes 11,7%.
2012. aastal laenukäendust kasutanud ettevõtetes töötas kokku ligikaudu 9100 töötajat. KredExi käenduse toel plaanitakse luua lisaks 993 uut töökohta.
Valdkonniti kasutasid KredExi käendust kõige enam ehitusega (19,2% ), puidutöötlemise ning puit- ja korktoodete tootmisega (10,0%), kemikaalide ja keemiatoodete tootmisega (6,5%), toiduainete tootmisega (6,2%) ning metallitootmise ja metalltoodete tootmisega (6,0%) tegelevad ettevõtted. Töötlev tööstus kokku moodustas ligikaudu 49%. Võrreldes möödunud aastaga on eelkõige suurenenud puidutööstuse, keemiatööstuse ja toiduainetööstuse osakaalud. Oluliselt on vähenenud metallitööstuse osakaal. Ehitussektori osakaal on mõnevõrra vähenenud, kuid see on endiselt väga suur. Ehituse suur osakaal on tingitud asjaolust, et valdkonnas levinud praktika kohaselt kasutatakse palju pangagarantiisid. Kuna ehitusettevõtetel suurte garantiilimiitide tagamiseks üldjuhul piisav tagatisvara puudub, siis kasutatakse KredExi käendust.
Alates 2001. aastast on KredEx käendanud 2525 ettevõtte pangalaene, pangagarantiisid ja liisingutehinguid kogumahus 714,9 mln eurot. Väljastatud käendusmaht kokku moodustab 354,5 mln eurot. KredEx on aidanud kaasa 10 078 uue töökoha loomisele. 2012. aasta lõpu seisuga oli ettevõtluskäenduste portfellis 1040 ettevõtte 1398 käenduslepingut summas 107,9 mln eurot. Aastaga suurenes portfellis olevate ettevõtete arv 9,6% ja portfelli maht 4,7%.
Allikas: KredEx
mis on mis
APL Production AS
tegeleb metallkonstruktsioonide ja -seadmete tootmisega Eestis.
Toodab laias valikus standardseid ning spetsiaalseid seadmeid mitut sorti terasest ja erinevatest metallidest.
Toodangut kasutatakse erinevatel tootmisaladel, äri- ja tootmishoonete ehitamisel ning nende välisviimistluses, naftaterminalide, torustike ja hüdrotehniliste ehitiste juures, energeetikas ja biotehnoloogiatööstuses.
Omanikud on Dmitri Kljutšnikov, Juri Stupin, Sven Küün ja Vladimir Mamchenkov
Partnerid ja kliendid on Eestis, Soomes, Saksamaal, Norras, Rootsis, Venemaal, Leedus ja Lätis.
Autor: Alyona Stadnik, Kiiev, Ave Lepik
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!