Saajose tegevjuhil Jaan Allemil õnnestus poole aastaga viia kahjumis ettevõtte kasumisse ning muuta tarnetäpsus nullist 85% peale.
"Saajosel oli eelmise aasta juuli kuu alguses kuhjaga täitmata tellimusi ja tarnetäpsus nulli lähedal," meenutas Allem tänasel Äripäeva teemaveebi ehitusuudised.ee korraldatud seminaril.
Allem võttis raskel ajal ettevõtte juhtimise üle. 2012. aasta algusest oli Saajos kahjum 142 000 eurot.
Millest algas olukorra paranemine? Alustati sellest, et pandi selgelt paika tellimuste täitmise pingerida. "Teavitasime kliente tegelikest tarnaegadest. Rääkisime ausalt ära, mitte ümber nurga"
Otsiti allhange väljast, keevitus ja painutamine ja ka renditööjõudu. "Tegime selgeks, mille eest tootmises palka saab. Tunnipalk oli suhteliselt madal aga ülejäänud osa tuli toodangu pealt. Seega tükitöö ja ajatöö kombinatsioon. Keegi ei olnud seda ennem öelnud, aga kui inimesed teada said, siis läksid silmad särama," rääkis Allem.
Rakendati julgemalt kõrgema tasuga üleaja tööd. Kui inimesed rabelevad, siis tuleb ka praaki kohutavalt palju. See võeti luubi alla.
Tulemuseks oli see, et ettevõtte tootlikus tõusis. "Kui enne toodeti 280 ust nädalas, siis mõne kuuga see arv kasvas 400 ukse peale nädalas," märkis Allem.
Ta lisas, et tootmise marginal paranes üle kahe korra ning müügiga seotud kulud vähenesid üle kahe korra.
Kvaliteediga seotud kulud langesid kaks korda ning tarnetäpsus kasvas keskmiselt 85%. "Kui oli nullilähedane, siis küsisin, kes on see loll, kes Saajoselt tellib, kui me ei suuda tarnida. Tarnetäpsus peab olema vähemalt 85%," lausus Allem.
Kui aasta alguses oldi kahjumis, siis pärast augustit teenis ettevõte juba kasumit.
"Kui enne vaatasid vastu tühjad pilgud, siis nüüd enamikel silmad säravad," võttis Allem juttu kokku.
Seotud lood
Tuletõkke- ja turvauksi valmistaval ASil Saajos on lühikese ajaga ette näidata kadestamist väärt kogemus: kõigest aastaga on ettevõte oma tellimuste portfelli kasvatanud kuus korda.
Arhitektuuri- ja projekteerimisbüroo EA Reng juhi ja asutaja Jüri Rassi hinnangul projekti käigus arvestatakse palju riskidega ja seetõttu pannakse ka 50% projektirahast nö. lolluste peale.
Ehitusvaldkonna ettevõtetele eelarvestus- ja projektijuhtimistarkvara arendaja OY Mercus Software Ltd omanik ja juhatuse esimees Valeri Tiik tõi välja kuus punkti, miks soomlased on eestlastest ehitusturul efektiivsemad.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.