Eestis ja veel 10 Euroopa Liidu riigis tulevast aastast jõustuma kavandatav finantstehingute maks riskib piirkonna riikide jaoks laenuraha kallimaks muuta, kuna järelturu vähenenud likviidusus kaalub üles esmasemissioonide maksust vabastamise, vahendab Bloomberg.
Esmasemissioon on maksust vaba, et mitte pärssida ettevõtete ja valitsuste võimalusi turult raha hankida, märkis Euroopa Komisjoni veebruaris lauale pandud maksu-eelnõus. Selle järgi maksustatakse aktsia- ja võlakirjatehingud 0,1%se maksuga ning tehingud tuletisinstrumentidega 0,01% suuruse maksuga.
„Komisjon väidab, et tootlused maksust vabal esmasturul võivad järelturuga võrreldes alaneda, kui investorid hakkavad rohkem osalema esmasemissioonidel ja rõhk nihkub enam osta-ja-hoia strateegiale,“ ütles BNP Paribas’ panga strateeg Christophe Duval- Kieffer. Ta prognoosib, et võlakirjaoksjonite ebaõnnestumise risk kasvab, kuna diilerid ei soovi maksta müügil kõrgemat hinda kui on järelturul olevatel võlakirjadel.
Praegu laenavad investorid Saksamaale üheks aastaks raha tasuta. Maks võib kuueks kuuks laenamise kuludele lisada 160 baaspunkti ning 80 baaspunkti aastase laenu intressimäärale, rehkendab Bank of America Merrill Lynchi analüütik Ralf Preusser. 0,8%ne intressimäär oleks Saksamaa jaoks kõrgeim aastase laenu intressimäär 2011. a augustist, näitavad Bloombergi andmed.
Maksu maksmisest kõrvalehoidmise vältimiseks on Euroopa Komisjon ette näinud maksustamise nii maksu rakendava riigi residendi kui sellises riigis emiteerimise tunnuse alusel. Mis tähendab, et tehing Prantsuse riigi võlakirjaga läheb maksu alla ka siis, kui kauplemine toimub Londonis. Suurbritannia ise ei plaani maksuga liituda ning on seisukohal, et see mõjutab negatiivselt osalevate riikide majanduskasvu.
„Kavandatav finantstehingute maks on väärsamm, millest kannatavad nii ELi riikide majandus kui ettevõtted,“ märkis maailma suurima pankadevahelise maaklerfirma ICAP Plc tegevjuht Michael Spencer. „See kahjustab märkimisväärselt võlaturgude toimimist, mis on valitsustele ja firmadele raha hankimiseks suure tähtsusega. See suurendab nii nende laenamise kui tegevuskulusid ning toob kaasa finantstegevuse massilise väljakolimise uut maksu rakendavast tsoonist.“
Investorid peaksid hoiduma kiusatusest osta-ja-hoia strateegiale ümber lülitada, et sel moel maksu vältida, ütles maailma suurima võlakirjafondi PIMCO Euroopa regiooni juht William Benz. „Kui kohe passiivsele strateegiale ümber lülituda, jääksid kasutamata aktiivse fondivalitsemise eelised ning kaitse languse vastu tõusvate intressimäärade ja kasvava turustressi perioodidel.“
Pangad hoiavad valitsuse võlakirju osana oma likviidsusportfellist, kuna eeldavad, et saavad need kiiresti ja suuremate kahjudeta likviidsuse suurendamiseks maha müüa, kui on vaja likviidsust suurendada. See argument uue maksuga enam ei kehti, leiab Ralf Preusser. „Sellest võib tõesti tekkida motivatsioon osta esmasturul, kuna need turud on maksuvabad. Kui aga likviidsus maksu kehtestamise järel väheneb, võib tekkida surve ka tootlusele esmasturul.“
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Finantstehingute maks, mida Euroopa Parlament näeks hea meelega ELi eelarve ühe omavahendina ning mis Euroopa Komisjoni eelnõu järgi jõustuks tuleva aasta algusest, jääb teemana tõenäoliselt venima, ütles Euroopa Parlamendi saadik Ivari Padar.
Euroopa Liidus finantstehingute maksu kavandavad 11 riiki, Eesti seal hulgas, jätkavad ikka alles vaidlemist isegi nii põhimõtteliste küsimuste üle nagu mida maksustada ja kuidas tulu jagada. Seetõttu võib maksu kehtestamine edasi lükkuda ning selle ulatus tulla väiksem, kirjutab Wall Street Journal, viitega ELi diplomaatidele.
Rootsi peaminister Fredrik Reinfeldt kinnitas Äripäevale, et Rootsi pole finantstehingute maksu osas meelt muutnud.
Peaminister Andrus Ansipi sõnul pole Eestis veel selget ettekujutust, kas finantstehingute maksuga liituda või mitte.
Ettevõtte müügihinna kujunemine on keerukas protsess, kus müüja teeb elus sageli ainukordse tehingu ja emotsionaalne faktor võib olla üsna suur. Paraku seda komponenti hinnastamise juures kasutada ei saa, tõdesid PwC Estonia tehingute nõustamise juhtivkonsultandid Allar Karu ja Sass Karemäe.