Euroalal pankade probleemide lahendamiseks kaalumisel olev variant, kus esmalt tuleb vastutust kanda panga omanikel ja võlausaldajatel (nn bail-in) ja alles viimases järjekorras maksumaksjatel, Rootsile ei sobi, ütles Rootsi rahandusminister Anders Borg täna ELi rahandusministrite kohtumisel, kus teemat arutati.
„Selline lahendus meie puhul ei tööta. Riigis, kus on väga suur ja kontsentreeritud pangandussektor väga väheste pankadega ning suure sõltuvusega välisrahast,“ ütles Borg.
Seda silmas pidades on ELi riigid pankade kriisihalduse osas alles kokkuleppest kaugel, vahendas uudistebüroo Direkt.
Borg möönis, et nn bail-in instrument sobiks väga hästi rahaliidu riikidele, millel on juurdepääs Euroopa Keskpanga likviidsusabile. Rootsil seda ei ole. Nii nagu ei ole Rootsil ja teistel euroala välistel riikidel ka võimalust osaleda Euroopa keskpanga aruteludel.
Borg viitas ka sellele, et kaalumisel olev lahendus ei lubaks sellist mehhanismi, nagu on oma pankade probleemide lahendamiseks üles ehitanud Rootsi. Borgi sõnul peab euroala välistel riikidel olema suurem vabadus valida erinevate võimaluste vahel.
„Rootsil peab olema võimalus valida fondi loomine, kuhu teevad sissemaksid Rootsi maksumaksjad või pangad, samas kui Suurbritannia võiks valida mõne muu lahenduse,“ ütles Borg.
Euroopa Keskpanga juhatuse liige Jörg Asmussen ütles, et bail-in mehhanism tuleks käivitada juba 2015. aastast, ehk varem kui algselt plaanitud 2018. Hoiused, mis ületavad garanteeritud 100 000 euro piiri, peaksid pankade päästmisel kahjumi katteks minema viimases järjekorras.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Euroala riikide plaanitav pankade kriisihaldus on Rootsi rahaminister Andres Borgi sõnul euroalast välja jäävate riikide jaoks ohtlik.
Rahandusminister Jürgen Ligi osaleb eurogrupi ja ELi rahandusministrite kohtumisel, kus jätkuvad vaidlused selle üle, kes maksab kinni mõne Euroopa panga kollapsi äärele sattumise.
Rootsi rahandusminister Anders Borg ei kavatse alla vanduda ei pankade ega Euroopa Liidu survele ning püsib seisukohal, et kapitalinõuded Rootsi pankadele peavad olema kõrgemad kui mujal.
BNY Melloni peaökonomist Richard Hoey sõnul peavad Euroopa liidrid käituma otsustavalt, et majanduskasvu ergutada ning otsuste vastuvõtmiseks oleks vaja kindlakäelist liidrit nagu filmitegelane Rambo.
Mõned trendid jäävad meiega kauaks, mõned kaovad sootuks ja mõned muutuvad, kohanedes hetkeolukorraga. Ettevõtete keskkonna-, sotsiaalsed ja juhtimisstandardid (Environmental, Social and Governance – ESG) peavad muutuma, seda eriti seoses eelseisvate struktuursete muutustega poliitikas. Olukord näib olevat Trumpi tulekuga kardinaalselt muutunud, kuid tegelikult on muutused toimunud juba päris pikka aega.