Rootsi rahandusminister Anders Borg ei kavatse alla vanduda ei pankade ega Euroopa Liidu survele ning püsib seisukohal, et kapitalinõuded Rootsi pankadele peavad olema kõrgemad kui mujal.
„Me jätkame kõrgemate kapitalinõuete nõudmist,“ ütles Borg intervjuus agentuurile Bloomberg. „Me ei kavatse Rootsi majandusega riskida. Meil on suur pangandussektor ja suure võlakoormaga majapidamised, me peame olema tuleviku suhtes kindlad.“
Valitsuse selline hoiak tähendab Rootsi pankade jaoks konkurentsimoonutusi, on korduvalt nurisenud Nordea panga juht Christian Clausen.
Samas näivad kapitaliturud toetavat pigem Borgi – Rootsi pankade laenukulud on Euroopas ühed madalaimad.
Nõuded Rootsi pankadele näevad ette Tier 1 kapitali osakaalu tänavu 10% ja 2015. aastal 12% tasemel. Võrdluseks näevad Basel III miinimumstandardid pankadele ette 7% taseme aastaks 2019. Mõnede Euroopa pankade jaoks on miinimumnõue 9%. Rootsi pangad täidavad ja ületavad juba ka Rootsi valitsuse kõrgemad nõuded.
Rootsi finantsturgude minister Peter Norman ütles, et ühtsetel reeglitel ei ole mõtet, sest iga riigi finantssüsteemi riskid on erinevad.
„Panganduse kontsentratsioon on Euroopas riigiti erinev,“ ütles ta. „Ei ole mõistlik asetada Rootsi maksumaksjat võimaliku finantskriisi puhuks riskantsemasse olukorda kui teisi Euroopa maksumaksjaid,“ ütles Norman.
Rootsi pangandussektori varad kokku ületavad Rootsi SKP neli korda.
Rootsi valitsus toetab Suurbitannia seisukohta, et riikidel peab kapitalinõuete kehtestamisel olema rohkem vabadust.
Alakapitaliseeritud pankade ja ülemäära võlgades valitsuste probleemid on Euroopa võlakriisi võimendanud. Euroopa Komisjoni viimase prognoosi järgi täidab euroala võlanormi (mitte üle 60% SKPst) tänavu vaid neli riiki seitsmeteistkümnest. Aastast 2008 on pankade stabiliseerimine Euroopa Komisjoni andmeil Euroopa valitsustelt nõudnud 1,7 triljonit eurot.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Rootsi rahandusministri Anders Borgi sõnul aitaks Euroopa Liidu aluslepingu muutus kaasa ühtse kriisihaldusmehhanismi loomisele Euroopa pankade jaoks, mis kiirendaks pangandusliidu loomist.
Euroalal pankade probleemide lahendamiseks kaalumisel olev variant, kus esmalt tuleb vastutust kanda panga omanikel ja võlausaldajatel (nn bail-in) ja alles viimases järjekorras maksumaksjatel, Rootsile ei sobi, ütles Rootsi rahandusminister Anders Borg täna ELi rahandusministrite kohtumisel, kus teemat arutati.
Kinnisvaraturul on mitmeid põnevaid riike, kuhu Eesti investorid on oodatud. Üks selliseid linnu on Dubai. Kiirelt kasvav linn ja lisandunud elanikkond annab kinnisvarasse investeerijatele põhjust rõõmustamiseks, ütles Skover Kinnisvara OÜ juht Sanders Skorik.