Advokaadibüroo Sorainen AS panganduse ja finantsõiguse töörühma juht Reimo Hammerberg, kes kaitses Toomas Tooli esimese astme kohtus, nägi Tooli börsimanipulatsiooni otsuses mitmeid puudusi.
Esiteks esitas ta küsimuse, kas Tool ja Kirber oleks saanud süüdistuse ja neid oleks süüdi mõistetud ka siis, kui juhtumis kannatajapoolel olevatel Richard Tomingase ja Hillar-Peeter Luitsaluga seotud ettevõtetel ei oleks olnud laene, mille refinantseerimine sõltus Arco Vara aktsiahinnast. "Kui jah, siis on ka põhjendatud edasine turumanipulatsiooni analüüs. Kui aga vastus oleks ei, siis peaks see ühtlasi välistama turumanipulatsiooni juhtumi," märkis Hammerberg.
Pelgalt asjaolu, et kannatanud olid võtnud laenu, ei tohiks tema sõnul mõjutada hinnangut, kas tegemist oli või ei olnud aktsiahinna viimisega kunstlikule või tavapäratule tasemele ning kas sellest tulenevalt oli tegemist turumanipulatsiooniga.
Ta lisas, et Toomas Tooli turumanipulatsiooni asjas on riigikohus käsitlenud manipulatsioonina just väidetavat aktsiahinna allasurumist ja „müügisurve tekitamist“ Tooli poolt eesmärgiga tekitada sundmüügi olukord. "Oluline on märkida, et selline sundmüügi ja teatavatele aktsionäridele raskuste tekitamine iseenesest ei ole veel käsitletav turumanipulatsioonina," sõnas Hammerberg.
Ta sõnas, et aktsionärid kasutavad omavahelistes suhetes sageli erinevaid viise üksteise survestamiseks, nt nõudes soovitud käitumise eest otsuse vastuvõtmisel vastutulekuid muudes küsimustes, võttes laenu tagatiseks aktsiaid jne. "Küsida võib, kas selline käitumine on kauboikapitalism ja kooskõlas äriõiguse sätetega, kuid see ei ole iseenesest veel turumanipulatsioon," märkis Hammerberg.
Turumanipulatsiooni, milles Tooli ja Kirberit süüdistati, oluliseks tunnuseks on aktsia hinna viimine kunstlikule või tavapäratule tasemele. "Samas, käesolevas asjas ei ole kohtud seda asjaolu hinnanud. Veelgi enam, kohus on asunud seisukohale, et aktsia õige ja seega järelikult ka ebaõige turuväärtus ei ole turumanipulatsiooni hindamisel asjassepuutuv," rõhutas Hammerberg.
Kohus heidab süüdistatavatele läbivalt ette „müügisurve tekitamist“ eesmärgiga viia aktsia hind alla. "Samas kohus ei selgita, mis on müügisurve, milline on õigusvastane müügisurve, kas igasugune müük tekitab õigusvastase müügisurve jne. Ebakindlust tekitab teadmatus, kus maalt algab lubamatu müük ehk „müügisurve tekitamine“," selgitas Hammerberg.
"Eeltoodu valguses jääb loota, et investorite jaoks, kes Eesti turul tegutsevad ning kelle vastaspooled ei ole võtnud aktsiate tagatisel laenu, tänane otsus siiski praktikas lisariske ei loo," märkis Hammerberg.
Riigikohtu kriminaalkolleegium jättis reedese otsusega muutmata Karoly Kirberi ja Toomas Tooli süüdimõistmise turumanipulatsioonis, aga tühistas ringkonnakohtu otsuse Toolile mõistetud rahalise karistuse määras ning saatis selle ringkonnakohtule uueks arutamiseks.
Seotud lood
Tallinna ringkonnakohus vaagis täna ärimees Toomas Toolile väärtpaberituru mõjutamise eest mõistetava rahakaristuse suurust.
Turumanipulatsiooni osas on Eesti kohtupraktika seni üsna õhuke ja seetõttu on rikkumisi ja ebaausust tauniv kohtulahend väga tervitatav, lausus Tallinna börsi emitenditeenuste juht Kalle Viks.
Riigikohtu kriminaalkolleegium jättis reedese otsusega muutmata Karoly Kirberi ja Toomas Tooli süüdimõistmise turumanipulatsioonis.
Toomas Tooli kaitsja Aivar Pilv ütles, et ringkonnakohus võib rahalist karistust hinnata nii üles- kui ka allapoole ning prokuratuur ja kohus süvenevad sellesse küsimusse pealiskaudselt.
Navalis Group on tuntud ettevõte, mis on tegutsenud laevaehituse, laevaremondi ja avamere ehituste valdkonnas juba üle 23 aasta. Navalis Group-i koosseisu kuulub mitu ettevõtet, mis töötavad edukalt ja tulemuslikult laevatehastes Eestis, Leedus, Soomes, Saksamaal ja Hollandis. 2024. aasta oli Navalis Group-i jaoks väga oluline, aidates kaasa ettevõtte arengule ja positsioonide tugevdamisele turul. Ettevõte näitas dünaamilist arengut, tuues turule uusi teenuseid, tugevdades rahvusvahelist koostööd ja täiustades siseprotsesse.