Saksamaa sotsiaaldemokraadid käisid eile välja oma peamised nõudmised suure koalitsiooni moodustamiseks kantsler Angela Merkeli konservatiividega.
Kokku 10 olulisema punkti hulgas on nii kogu riigis miinimumpalga kehtestamine 8,5 euro tasemel tunnist kui finantstehingute maks, mille vastu on Euroopas huvi ilmutanud 11 riiki, Eesti nende hulgas.
Eile sai SPD oma liikmetelt rohelise tule koalitsioonikõneluste alustamiseks, mis algavad sel kolmapäeval. SPD juhi Sigmar Gabrieli sõnul püütakse Saksamaa uus valitsus ametisse saada jõuluks.
Merkeli CDU/CSU võitis 22. septembril toimunud valimistel ligi 42% valijate toetuse, kuid viis mandaati jäi parlamendis absoluutsest enamusest puudu. Nüüd üritatakse koalitsiooni SPDga, kellega Merkel oli nn suures koalitsioonis ka oma esimesel ametiajal.
SPD nõudmiste nimekirjas on esikohal üleriigiline miinimumpalk, mida Merkel ei ole sellisel kujul toetanud. Merkeli arvates peaks miinimumpalga kehtestamisel arvestama konkreetse majandusharu eripära.
SPD muude nõudmiste seas on pensionide tõstmine, hooldusteenuste parandamine, kvoodi kehtestamine, et saada firmade juhatustesse rohkem naisi, investeeringud haridusse ja infrastruktuuri, topeltkodakondsuse lubamine, majanduskasvu strateegia Euroopale. SPD on vastu Euroopa pankade otse rekapitaliseerimisele euroaala alalisest päästemehhanismist ESMist.
Koalitsioonilepingu, kui see sünnib, peab kinnitama hääletus SPD liikmete seas. Piisava toetuse peab ilmselt tagama miinimumpalga nõue. Maksude tõstmise nõudest, mis oli sotside keskne valimiskampaania teema, enam nii palju ei räägita, vahendas agentuur Bloomberg.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Saksa valitsuse nõunik, professor Peter Bofinger muretseb, et Angela Merkelil pole selget nägemust Euroopa rahaliidu kindlustamiseks.
Hispaanlased ja kreeklased võivad Angela Merkeli kriisirohtu taunida, kuid Saksa valija arvas teisiti – vaid viis kohta jäi puudu, et Merkeli konservatiivne partei CDU/CSU saanuks parlamendi alamkojas absoluutse enamuse.
Eesti tellib finantstehingute maksu võimaliku kehtestamise kohta mõjuanalüüsi, ehkki rahandusminister Jürgen Ligi tunnistab, et erilist entusiasmi selle maksu kehtestamiseks Euroopas ei ole.
Tagasivalimise korral lubab Saksamaa kantsler Angela Merkel kiiresti ette võtta taastuvenergia tasude süsteemi, mis on elektrienergia hinna sakslaste jaoks talumatult kõrgeks ajanud.
Äripäeva raadio sisuturundussaade on pühendatud väikeettevõtete konverents-messile Südi 2025, kus jagavad kogemuslugusid väikeettevõtjad. Suurfirmade esindajad annavad nõu finantseerimise, energia-, IT-, tervise- ja personaliküsimustes.