Mullistused Rootsi kinnisvaraturul, mis ohustavad ka Eesti finantssüsteemi stabiilsust, on märkimisväärses osas tingitud vähesest pakkumisest.
Rootsi valitsus on tellinud uuringu, kuidas ergutada eelkõige üürimajade ehitust, et elamispindade probleemile leevendust leida. Ühe tõenäolise lahendusena kaalutakse üürikorterite omanike vabastamist kinnisvaramaksust või maksu vähendamist, kirjutab täna Rootsi päevaleht Dagens Nyheter.
"Kavatseme tuleval kevadel esitada mitu ettepanekut eesmärgiga lihtsustada uute elamispindade ehitust," ütles sel nädalal Rootsi rahandusminister Anders Borg.
Uuringu lähteülesandes nendib valitsus, et elamispindade nappus takistab inimeste liikumist uude töökohta või ümber asumist õppimise eesmärgil. Sellisest elamispindade defitsiidist kannatab kogu Rootsi majanduse areng.
Valitsust kannustavad tagant ka Rootsi pangad. Nädalapäevad tagasi ütles Swedbanki juht Michael Wolf, et järjest karmimad reeglid pankadele ei kaota ülekuumenemise riski Rootsi kinnisvaraturul. Suur osa probleemist johtub sellest, et keeruliste reeglite tõttu ehitatakse Rootsis lihtsalt liiga vähe uusi elamispindu.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Ülekuumenemise vältimiseks Rootsi kinnisvaraturul, mille Eesti Pank tõi eile välja ühe riskina ka Eesti finantssüsteemi stabiilsusele, ei piisa üksi pankade kapitalinõuete tõstmisest.
Kuumav kinnisvaraturg on Rootsile probleem, aga võib Eesti ehitusala ettevõtetele võimaluse anda, kui töö tellijad säästa üritavad.
Rootsi Swedbank tõstis täna Rootsis 25 baaspunkti võrra eluasemelaenude intresse, kuid teised suurpangad eeskujust tuld ei võtnud.
Rootsi majanduslehe Dagens Industri kommentaariumis on uudisele Skanska lahkumisest Eestist reageeritud nii kriitikaga Rootsi enda ehitusturu aadressil kui salvavate märkustega Rootsi tööturul toimetavate võõraste aadressil.
Mõned trendid jäävad meiega kauaks, mõned kaovad sootuks ja mõned muutuvad, kohanedes hetkeolukorraga. Ettevõtete keskkonna-, sotsiaalsed ja juhtimisstandardid (Environmental, Social and Governance – ESG) peavad muutuma, seda eriti seoses eelseisvate struktuursete muutustega poliitikas. Olukord näib olevat Trumpi tulekuga kardinaalselt muutunud, kuid tegelikult on muutused toimunud juba päris pikka aega.