Islandi valitsus avalikustas plaani, kuidas kergendatakse elanike võlakoormat, et kiirendada majanduse toibumist 2008. aastal riiki tabanud pangandussüsteemi krahhist.
Kergenduse suurus on kokku 150 miljardit Islandi krooni ehk 1,25 miljardit dollarit, vahendas agentuur Bloomberg.
Sellest moodustavad 70 miljardit krooni laenude mahakandmine ning 80 miljardi ulatuses on kolme aasta jooksul kavandatud maksukergendused. Kogu paketi maht on 9% Islandi 14 miljardi dollari suurusest SKPst.
Paketi elluviimine ja rahastamine toimub rahandusministeeriumi vahendusel, teatas Islandi valitsus. Eraldi võlakergendusfondi ei looda.
Islandi Finantsteenuste Assotsiatsiooni hinnangul on Islandi pangad 2008. aastast laene maha kandnud 2 miljardi dollari väärtuses. Moodustades 14% SKPst on see kõrgeim näit maailmas. Peaminister Sigmundur David Gunnlaugsson võitis aprillis toimunud valimised lubadusega veelgi suuremast võlakergendusest.
Et mahakirjutamisi rahastada, maksustatakse finantsinstitutsioonid kõrgema maksuga. Maksustatakse ka krahhis kokku kukkunud pangad, mille tegevus on lõpetamisel.
Neljapäeval hoiatas OECD, et karmid meetmed läbi kukkunud pankade vastu tõstatavad küsimusi Islandi majanduse edasise käekäigu üle.
Valitsuse meetmed on suunatud majapidamistele, mis kannatasid inflatsiooni järsust tõusust 2008. a finantskrahhi järel. Islandi eluasemelaenud on reeglina indekseeritud tarbijahindadega, mis toob kaasa laenukoorma kasvu kui inflatsioon kiireneb. Ajavahemikul 2008. a jaanuarist kuni 2010 a detsembrini kerkisid hinnad 37,3%.
Juuni lõpu seisuga ulatusid islandlaste indekseeritud kodulaenud 1,1 triljonile Islandi kroonile.
.
Seotud lood
Selle aasta lõpuks on Islandi pangad eraisikutele antud laene korstnasse kandnud juba 2 miljardi dollari ulatuses, mis vastab 14%-le Islandi SKPst, hindab Islandi finantsteenuste ettevõtete assotsiatsioon.
Neli aastat pärast seda, kui islandlased tänaval potte ja panne kolistades saareriigi majanduskrahhi tüürinud valitsuse tagasi astuma sundisid, on samad parteid jälle valitsust moodustamas.
Islandist tuleb küll häid uudiseid kriisist toibumisest, kuid Islandi oma valuuta saatus on alles lahtine – võimalik, et vabalt kaubeldavana see enam käibele ei tulegi, kuna on omal jõul toimetulekuks liiga väike.
Island tähistas üleilmse finants- ja majanduskriisi vallandanud USA investeerimispanga Lehman Brothers pankroti viiendat aastapäeva sellega, et saatis Euroopa Liiduga liitumiskõnelusi pidanud komisjonid laiali.
Rahvusvaheline reitinguagentuur S&P Global Ratings
tõstis Freedom24 kaubamärki omava Freedom Finance Europe Ltd. pikaajalist krediidireitingut B-tasemelt B+-tasemele.