Eelmisel nädalal lõppesid edukalt Eesti-Soome teise elektri alalisvooluühenduse EstLink 2 koormusülekande süsteemitestid. Sellele järgnev peenhäälestamine võib tuua ühendusse ajutisi piiranguid.
Süsteemitestide järel jätkub EstLink 2 toimimiskontroll prooviperioodiga, mis algas 6. detsembril ja kestab tuleva aasta 6. veebruarini. Prooviajal on ühendus elektrituru käsutuses. Kuna prooviperioodil jätkuvad testimistööd ja käib süsteemi peenhäälestamine, võib ühenduse kasutamisel tulla lühikese etteteatamisega ette piiranguid.
EstLink 2 on oluline mõju Eesti-Soome vahelisele ülekandevõimsusele, parandades elektrituru toimimist ning suurendades ühtlasi varustuskindlust. EstLink 2 ülevõtmise järel on võimalik kahe riigi vahel elektrit üle kanda praeguse 350 megavati asemel 1000 megavatti. Suunal Soomest Eestisse on kuni Eleringi rajatava Kiisa avariireservelektrijaama teise etapi valmimiseni järgmisel aastal ühenduse võimsus piiratud 850 megavatini.
Tänavu sügisel lõpetasid Elering, Fingrid ja Nordic Energy Link kõnelused Eesti-Soome esimese elektriühenduse EstLink 1 omandi üle. Vastavalt allkirjastatud lepingule läheb EstLink 1 omand 30. detsembrist üle süsteemioperaatoritele.
Järgmise aasta veebruaris lõplikult turu käsutusse antava ühenduse EstLink 2 kogupikkus on ligi 170 kilomeetrit, millest 14 kilomeetrit moodustab õhuliin Soomes, 145 kilomeetrit merekaabel ning 11 kilomeetrit maakaabel Eestis. Kaabli mõlemas otsas asuvad konverterjaamad, mis muudavad vahelduvvoolu alalisvooluks ja vastupidi. Soomes on kaabel ühendatud ülekandevõrku Anttila alajaamas Porvoos ning Eestis Püssi alajaamas Ida-Virumaal.
EstLink 2 projekti kogumaksumus on ligi 320 miljonit eurot, mis jaguneb Fingridi ja Eleringi vahel. Euroopa Liit toetab projekti 100 miljoni euroga.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Täna ametlikult avatud Eesti-Soome alalisvooluühendus EstLink 2 on märgatavalt tõstnud Eesti ja Soome vahelisi energiavooge ja ühtlustas kahe riigi elektrihinda, teatas projekti süsteemioperaator Elering.
Tarkvaraarendajale Merada on turvalisuse tagamine ühtviisi oluline nii uue tarkvara kirjutamisel kui ka küberrünnaku ohu minimeerimisel oma ettevõttele. Viimase jaoks tehakse koostöös Teliaga regulaarselt turvanõrkuste kontrolli.