Täna ametlikult avatud Eesti-Soome alalisvooluühendus EstLink 2 on märgatavalt tõstnud Eesti ja Soome vahelisi energiavooge ja ühtlustas kahe riigi elektrihinda, teatas projekti süsteemioperaator Elering.
Eleringi teatel suurendas EstLink 2 ühendusvõimsuse Eesti ja Soome vahel 350 MW-lt 1000 MW-ni ja kõrvaldas ühe kriitilisematest pudelikaeladest Läänemere regiooni elektriturul. "Tänu EstLink 2-le on elektri turuhind Eestis ja Soomes ühtlustunud. Alates EstLink 2 käivitumisest on elektri hind neis riikides olnud 85% tundidest võrdne," teatas ettevõte.
EstLink 2 eelplaneerimisprotsess algas 2007. aastal, millele eelnesid Euroopa Komisjoni poolt korraldatud läbirääkimised Balti energiaturgude ühendamiseks. 2010. aastal käivitunud projekti realiseerisid Eesti ja Soome süsteemioperaatorid Elering AS ja Fingrid Oyj.
Projekti eelarve on ligikaudu 320 miljonit eurot, mis jagunes Fingridi ja Eleringi vahel. EstLink 2 sai 100 miljonit eurot investeerimistoetust Euroopa Liidult.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Süsteemioperaatorite Elering ja Fingrid koostöös valmiva 320 miljonit eurot maksva Eesti-Soome elektriühenduse EstLink 2 projekt on jõudnud paigaldusjärgsete testide faasi.
Juunis oli 74% tundidest ühendusvõimsust Eesti ja Soome vahel puudu. Eriti kuu lõpus tekkisid seetõttu elektribörsi NPS Eesti ja Soome hindade vahele suured käärid. Huvi pärast sai näppudel tehtud arvutusega analüüsitud, milline oleks olukord olnud, kui poleks üldse Eesti-Soome ühendusi või kui oleks käigus juba mõlemad EstLinki kaablid, kirjutab Eleringi juhatuse esimees Taavi Veskimägi oma blogis.
Elering sõlmis eile Põhjamaade Investeerimispangaga 20-aastase laenulepingu 10 miljoni euro laenamiseks Eesti-Soome teise ühenduse EstLink 2 ehituse finantseerimise programmi raames, teatab ettevõte.
Eelmisel nädalal lõppesid edukalt Eesti-Soome teise elektri alalisvooluühenduse EstLink 2 koormusülekande süsteemitestid. Sellele järgnev peenhäälestamine võib tuua ühendusse ajutisi piiranguid.
Ettevõtte müügihinna kujunemine on keerukas protsess, kus müüja teeb elus sageli ainukordse tehingu ja emotsionaalne faktor võib olla üsna suur. Paraku seda komponenti hinnastamise juures kasutada ei saa, tõdesid PwC Estonia tehingute nõustamise juhtivkonsultandid Allar Karu ja Sass Karemäe.