Majandusminister Juhan Partsi ettepanek jagada regionaalne LNG terminal kaheks hankeks, mis aitaks Soome ja Eesti vahel tekkinud patiseisust edasi, vajab esmalt heakskiitu Euroopa Komisjonist.
"Partsiga on kokku lepitud, et esmalt uurime Euroopa Komisjonist toetuste kohta," kommenteeris Kauppalehtile eile Helsingis arutatud ettepanekut Soome majandusminister Jan Vapaavuori.
Partsi ettepanek on, et ühe suure terminali asemel (mille asukoha osas pole suudetud kokku leppida) ehitataks nii Soome kui Eestisse väiksemad LNG terminalid, mis oleksid siiski piisavalt suured suurte LNG aluste vastuvõtmiseks.
Komisjon toetab reeglina suuri regionaalseid projekte, mis lõpetavad olukorra, kus ollakse sõltuvuses vaid ühest tarnijast. Soome ja Eesti on mõlemad sellises olukorras.
Kui nüüd hange kaheks jagada, tekib küsimus, kas see on enam abikõlbulik. ütles Vapaavuori. Teine suur küsimus on, kuidas mõjutab hanke kaheks jagamine projekti rentaablust.
Tuleval nädalal kohtuvad Soome ja Eesti ametnikud Euroopa Komisjoniga, et ettepanekut arutada.
Soome minister väljendas head meelt, et Eesti on selles keerulises küsimuses avaldanud kompromissivalmidust.
"Soomegi on teinud kompromissiks ettepanekud. Hea oleks leida lahendus, millega mõlemad saaksid edasi elada," ütles Vapaavuori.
Seotud lood
Eesti Päevaleht kirjutas, et minister Juhan Partsi isetegevus LNG terminali teemal jahmatas valitsust. Äripäevale seda kommenteerinud rahandusminister Jürgen Ligi hinnangul polnud suunamuutus õigel ajal läbi arutatud.
Tänane Helsingin Sanomat kirjutab, et Soome maagaasifirma Gasum usub Soome Inkoo võitu Eesti ja Soome võistluses regionaalse LNG-terminali rajamiseks, milles kohavaliku teeb Euroopa Komisjon.
Euroopa Komisjon toetab Eesti ja Soome algatust, mis üritab LNG terminali asukoha üle tekkinud patiseisus kompromissi leida ja edasi liikuda.
Soome majandusminister Jan Vapaavuori hoiatas, et kui Euroopa Liidu toel ehitatava LNG-terminali asukohta ei otsustata lähikuudel, võivad sellest ilma jääda nii Soome kui ka Eesti, kirjutab Kauppalehti.
USA presidendivalimiste tagajärjel võivad käesoleva aasta viimased kuud osutudaaktsiaturgudel investoritele muutlikuks. Freedom24 analüütikud hindavad, kuidas võiksKamala Harrise võit ja tema administratsiooni otsused puhta energia-, regulatiivsejärelevalve-, eluasemetoetuste- ja kanepitööstuse osas mõjutada aktsiaturge.
Enimloetud
5
“Infortar on kodubörsi üks ambitsioonikamaid ettevõtteid”
Hetkel kuum
“Infortar on kodubörsi üks ambitsioonikamaid ettevõtteid”
Tagasi Äripäeva esilehele