Apteegid, kes ellu jäämise nimel hulgimüüjatega liitusid, võivad taas iseseisvuda.
Peipsi ääres asuva väikse Kallaste apteegi juhataja Malle Hilpus tunneb senist apteekide töökorraldust raputava apteegiseaduse eelnõu üle ainult heameelt. "See viib kogu regulatsiooni tagasi normaalsetesse rööbastesse," on Hilpus rahul. Tema sõnul hoiatasid nad juba aastaid tagasi, et hulgimüüjad löövad proviisoritele kuuluvad apteegid turult välja ja nii on see praeguseks suuresti ka juhtunud.
Piltlikult on pea pool Eestit ketistunud. Riigikontrolli hinnangul kuulus 2012. aastal Tamro ja Magnumi kontsernidesse 154 apteeki (kokku 466st), kus hulgimüüjal on enamusosalus. See on 1/3 kogu turust. Lisaks on väiksemad apteegiketid: Südameapteek, Ülikooli Apteek, Euroapteek.
Ravimiameti juhi Kristin Raudseppa sõnul peaks ravimiameti hinnangul umbes 2/3 apteekidest omandisuhteid pärast eelnõu jõustumist muutma, et juhatajast saaks omanik. "Otseselt hulgimüügi tegevusloa omanikud üldapteegi tegevusloa omanikena on alla viiendikul juhtudest. Lisaks on teada ka kaudselt hulgimüüjaga seotud apteegi omanikud," ütles Raudsepp.
On selge, et tegemist on suure muudatusega, mis sugugi kõigile osalistele ei meeldi.
Nii on näiteks Magnumi kontserni omanik Margus Linnamäe öelnud, et nad kaaluvad riigikohtu otsuse Euroopa kohtus vaidlustada. Ta nimetab otsust vastutustundetuks ja populistlikuks. "Ma olen seisukohal, et Eesti jaoks parim regulatsioon on hetkel kehtivad asutamispiirangud ja Magnum kaalub tõsiselt riigikohtu otsuse vaidlustamist Euroopa Inimõiguste Kohtus," lubas Linnamäe Äripäevas. Samas avaldas ta lootust, et tegemist on alles protsessi algusega. Samuti mainis ta, et praegusel kujul riivab seaduseelnõu märkimisväärselt ta huve. Magnum omab Terve Pere Apteeki, mis kasutab Apotheka kaubamärki. Riigikontrolli hinnangul kontrollib sama hulgimüüja lisaks Apotheka ketile ka Südameapteegi ketti.
Ülikooli Apteegi tegevjuht Reet Teng on aga veendunud, et just ravimikontserni Magnum võimekus parlamendis asju ajada sai just selle eelnõuga taas kinnitust. Teng soovitab tutvuda sotsiaalministeeriumi ja ravimiameti koostatud muudatusettepanekutega, milles ei ole uusi piiranguid lisatud. "Apteegituru avamine uute asutamispiirangute kehtestamise kaudu on äärmine arrogantsus riigikohtu otsuse suhtes," on ta pahane.
Linnamäe ähvardust Euroopa kohtusse pöörduda peab Teng aga konstateeringuks, et Euroopa otsustab, et Eestis võib apteegiäri ajada vaid tema.
Loe edasi juba sel nädalal ilmunud Meditsiiniuudistest.
Seotud lood
Apteegi- ja kinnisvaraäri kõrvale viimastel aastatel meediaettevõtteid omandanud suurärimees Margus Linnamäe plaanib nüüd ka veterinaarravimite turu veelgi rohkem enda poole kallutada. Turuosalised peavad Linnamäe juriidiliselt küll korrektseid samme aga ebaeetiliseks.
Täna kolmandal lugemisel olev nn apteegiseaduse eelnõu menetlus kujundab Eesti õiguskultuuri, ütles advokaadibüroo Sorainen partner ja vandeadvokaat Allar Jõks.
8. aprilli Äripäevas ilmunud loos “Apteegid ahelatest vabaks“ torkab silma Soome domineeriva apteegiketi Yliopiston Apteekki Eesti tütarfirma juhi halvustav kommentaar proviisoritele apteekide tagasiandmise idee osas. Jääb mulje, nagu tahaks Soome apteegikett siinsed proviisoriapteegid hoopis välja suretada, kirjutab Eesti Apteekrite Liidu juhatuse liige Kai Kimmel.
Kui majandusnäitajad langevad, tõuseb vajadus turvateenuste järele, sest kuritegevus hoogustub. G4Si juhatuse esimees Priit Sarapuu ütles, et enim toimub kuritegusid just mehitamata valvega väliobjektidel, kus pimeda aja saabudes on kurjategijatel mugav tegutseda.
Enimloetud
5
“Infortar on kodubörsi üks ambitsioonikamaid ettevõtteid”
Viimased uudised
Lisatud analüütikute kommentaarid!
Hetkel kuum
“Infortar on kodubörsi üks ambitsioonikamaid ettevõtteid”
Tagasi Äripäeva esilehele