Täna kolmandal lugemisel olev nn apteegiseaduse eelnõu menetlus kujundab Eesti õiguskultuuri, ütles advokaadibüroo Sorainen partner ja vandeadvokaat Allar Jõks.
"Lähenevaid riigikogu valimisi silmas pidades tuleks tänast hääletust pingsalt jälgida. Valimiskampaanias vääriks vastust küsimus, et kui riigikogu võib jõustunud kohtuotsust eirata, siis miks mitte võimaldada sama ka näiteks (maksu)võlgnikel," sõnas Jõks.
"Jättes kõrvale eelnõu sisulised voorused ja puudused ning ebaselge autorsuse, jääb alles küsimus, kas Eestis kohtuotsused on täitmiseks kohustuslikud. Asjatundjad võivadki vaidlema jääda, kas eelnõul on apteegiturgu turgutav või pidurdav mõju. Vaidlust ei ole aga selles, et apteegiasutamise piirangud on vastuolus riigikohtu 9. detsembri 2013 otsusega. Lisaks on liisuheitmisega asutamisõiguse andmine lihtsalt totter, nagu Andrus Ansip eelnõu teisel lugemisel riigikogus tabavalt märkis," rääkis Jõks.
Tema sõnul on etteheide, et riigikohtu antud 6 kuud on ebapiisav korraliku lahenduse väljatöötamiseks, tehtud valel aadressil. "Kohus andis maksimaalse tähtaja, mida seadus võimaldas."
"Riigikohus on seaduste kooskõla põhiseadusega hinnanud üle kahekümne aasta. Ei meenu, et kunagi varem oleks parlament kõrgema kohtu hinnangul põhiseadusega vastuolus olevat ja kehtetuks tunnistatud piirangut uuesti kehtestanud. Rohelist nuppu vajutavatel saadikutel on seega täna võimalik teha õigusajalugu."
Autor: 1321-aripaev
Seotud lood
Riigikogus läbis teise lugemise ravimiseaduse ja tervishoiuteenuste korraldamise seaduse muutmise seaduse eelnõu, mille järgi üldapteegi tegevusluba ei või olla ravimite hulgimüügi ettevõtetel ega nendega valitseva mõju kaudu seotud ettevõtetel.
Konkurentsiameti sõnul ei ole apteekide tegevust radikaalselt muutev seaduseelnõu piisavalt põhjendatud ja vajab sügavamat analüüsi.
Kui apteegiturg saab vabaks ka de facto, on Ülikooli Apteek valmis avama üle Eesti kümmekond uut apteeki, ütles Ülikooli Apteegi tegevjuht Reet Teng.
Tänane riigikohtu otsus, mis kaotab apteekide asutamispiirangud, on regionaalminister Siim Kiisler hinnangul ainuõige samm, mis parandab ravimite kättesaadavust just maapiirkonnas.
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi. Võisteldakse tööjõuturul, IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgitavad saatekülalised Äripäeva raadios.