Ukraina peatab kuni Gazpromiga hinnakokkuleppe saavutamiseni maagaasi ostmise Venemaalt, ütles Ukraina energiaminister Juri Prodan.
Uudise vahendanud agentuur Bloomberg korrigeeris päev hiljem oma uudist ja Prodani sõnu. Parandatud uudise kohaselt vähendab Ukraina gaasi importi ja ei maksa esialgu märtsis saadud gaasi eest, kuni hinnavaidlus on lahendatud. Ministri sõnul ei osta Ukraina praegu gaasi maa-alusesse hoidlasse, et seda kütteperioodiks ette varuda.
Ukraina plaanib gaasi importida Slovakkia kaudu, mis paneb oma torujuhtme teistpidi tööle. Tehniliselt on see võimalik, kuid mõned juriidilised küsimused on veel lahendada, vahendas agentuur Bloomberg.
"Meil on täielik Euroopa Liidu toetus," ütles Prodan, kes eile kohtus Euroopa Komisjoni energiavoliniku Günther Oettingeriga. "EL aitab lahendada küsimused gaasitranspordi ümbersuunamisega Slovakkiast."
Gazprom on hoiatanud, et taoline samm oleks illegaalne.
Täna kohtub ministrite ja nõunikega Venemaa president Vladimir Putin ja arutab gaasiküsimust. Märtsi tarnete eest on Ukraina gaasivõlg 2,2 mld dollarit.
Ukraina kaudu impordib Euroopa Venemaalt 15% maagaasist.
"Septembrini võib Euroopa rahulik olla," ütles Concorde Capitali analüütik Aleksander Parašõi. "Kui Poola ja Ungari hakkavad Ukrainale varsti gaasi tarnima nii nagu läinud aastal, saab Ukraina ilma Venemaa gaasita hakkama ja transiit Euroopasse ei kannata."
Gazpromii aprillist jõustatud 80% suurust gaasi hinna tõusu on Ukraina peaminister Arseni Jatsenjuk nimetanud agressiooniks.
Seotud lood
Liga.net vahendab ITAR-TASSi uudist, et Gazpromi teatel ei ole Ukraina maagaasi eest maksnud.
Venemaa president Vladimir Putin andis täna oma valitsusele korralduse koostada plaan Ukraina importkaupadele asenduse leidmiseks, vahendab agentuur Bloomberg.
Gazprom süüdistab Euroopa Liitu South Streami projekti avamise sihilikus viivitamises ja topeltstandardite kasutamises. Olukord teravdab nii poliitiliselt kui ka juriidiliselt Venemaa ja ELi vastasseisu.
Saksa energiahiid RWE teatas, et on alustanud Ukrainasse maagaasi eksportimist, et aidata Ukrainal toime tulla, kui Venemaa otsustab tarned katkestada.
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi. Võisteldakse tööjõuturul, IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgitavad saatekülalised Äripäeva raadios.