Majandusteadlane Paul Krugman kirjutas hiljuti, et multimiljardi dollari suurused riskifondide tippjuhtide palgad tõestasid, et haridus mängib väikest rolli kasvavas kuristikus rikaste ja vaeste vahel.
Tänu praegusele finantssüsteemile muutuvad rikkad rikkamaks ja investorid teevad rahast raha.
“Tänapäeva ebavõrdsus ei tulene kõrgkooliharidusest,” sõnas Krugman. “See puudutab oligarhe.”
Uus uuring aga pakub teistsugust vaatepunkti. Duke’i ülikooli teadlane Jonathan Wai uuris maailma miljardäre ja globaalset eliiti.
Ta leidis, et miljardärid on kõrgelt haritud ning neil on tugevad kognitiivsed võimed. Umbes kolmandik maailma miljardäridest käis maailma parimates eliitkoolides.
Isegi miljardäride hulgas käisid rikkamad suurema tõenäosusega tippülikoolides.
Eliitkoolides käinud miljardäride netosissetulek oli märkimisväärselt kõrgem kui neil, kes ei käinud eliitkoolides, selgub raportist.
Uuringu kohaselt on Harvard “tootnud” kõige enam miljardäre. USA miljardäridest käis enam kui 1 10st Harvardis ning globaalselt umbes 1 20st.
Uuringul on küll ka mõned puudused. Nimelt ei ole uuringus kajastatud miljardäride IQ taset; selle asemel võrdustatakse kognitiivsed võimed tippülikoolides käimisega. Rikkad lapsed saavad tihti tippülikoolidesse aga sisse osaliselt seetõttu, et nende vanemad käisid seal samuti või on koolile teinud suure kingituse.
Raporti kohaselt käivad miljardärid, kes on oma varanduse pärinud, suurema tõenäosusega eliitinsitutsioonides kui need, kes on oma varanduse ise teeninud, mistõttu saab järeldada, et privileeg on tihti pärandatud vanematelt lastele, mitte väljateenitud tänu tarkusele.
Hiinas ja Venemaal näiteks ei ole eliitkoolis käimine miljardäri seisusega tingimata korrelatsioonis, seal oleneb miljardäri staatusesse tõusmine pigem poliitilistest sidemetest ja positsioonist.
Seotud lood
Superrikkad said rikkamaks ning lõhe nende ja ülejäänud ameeriklaste vahel laieneb jätkuvalt, selgub Föderaalreservi uuest raportist.
Maailma rikkamatel inimestel silma peal hoidva ettevõte Wealth-X’i avaldatud raport näitab, et paljud superrikaste kohta levivad stereotüüpsed arvamused on lihtsalt müüdid.
Lindströmi müügitöö eripära seisneb iga tiimiliikme tugevuste ärakasutamises ja arendamises. Just müügiinimeste koolitamine ja vastutuse andmine nende eelistuste põhjal aitab püsivalt leida ja hoida motiveeritud töötajaid, selgub saatest “Minu karjäär”.