Palju on küsitud, kes ikkagi kirjutas valmis täna riigikogus vastu võetud nn apteekide seaduse esialgse eelnõu, mille esitas riigikogule endine sotsiaalkomisjoni esimees, IRLi liige Margus Tsahkna?
Tsahkna eelnõuks ristitud eelnõuga taheti muu hulgas teha proviisoritest kõigi apteekide enamusomanikud ning kehtestada piirang, et igas hoones tohib olla üks apteek.
Täna vastu võetud seaduses polnud enam kumbagi punkti, kehtestati hoopis ajutine turuluku jätkumine, et saada aasta jagu ajapikendust reeglite seadmiseks pärast apteekide asutamispiirangute kadumist.
Eile toimus Äripäeva sõsarlehe Meditsiiniuudised korraldatud ümarlaud, kus apteekrite liidu juhatuse liige Kai Kimmel ütles, et algse eelnõu teksti näol polnud tegemist Tsahkna eelnõuga, tegemist oli "meie eelnõuga". Äripäeva küsimuse peale, mida ta silmas pidas, selgitas Kimmel täna, et apteekrite liit saatis Tsahknale oma nägemuse võimalikust eelnõust ning tundus, et sellest kavandist võeti päris palju asju üle esialgsesse eelnõusse. "Töötasime välja oma nägemuse võimalikust eelnõust ehk kavandi, mille saatsime sotsiaalkomisjoni esimehele Margus Tsahknale. Tundus, et meie kavandist oli võetud päris palju asju üle tema algsesse eelnõusse," märkis Kimmel.
Järgneb Kai Kimmeli pikem kommentaar nn Tsahkna eelnõule:
"Apteekrite liit on proviisorite omandipiirangut toetanud juba 1990ndatest aastatest. Pärast riigikohtu otsust mullu detsembris saatsime sotsiaalkomisjoni toonasele esimehele Margus Tsahknale ja sotsiaalministrile (praegune peaminister - toim) Taavi Rõivasele pöördumise ettepanekuga minna tagasi traditsioonilise apteegikorralduse juurde ning anda apteegi pidamise õigus tagasi proviisoritele või äriühingutele, kus proviisoritel on enamusosalus. Palusime töötada välja tervishoiupõhimõtetel baseeruv apteegikorraldus ja muuta kogu süsteemi terviklikult.
Kui apteekritel on apteegipidamise juhtohjad enda käes, siis on võimalik saavutada täielik kontroll teenuse osutamise üle ja tugevdada isiklikku vastutust patsiendi ees. Lisaks töötasime välja ka oma nägemuse võimalikust eelnõust ehk kavandi, mille saatsime sotsiaalkomisjoni esimehele Margus Tsahknale. Tundus, et meie kavandist oli võetud päris palju asju üle tema algsesse eelnõusse.
Kahjuks oleme täna siiski jõudnud sinna, kus apteekrite omandipiirangust on loobutud pärast ebaõiglast ja lammutavat kriitikat õiguskantsler Indrek Tederi jt ametkondade poolt. Perearstide sarnase omandipiirangu puhul pole keegi sarnast kriitikat esitanud, nagu ka advokaatide ja notarite puhul. See jätab vägisi mulje, et apteekreid tahetakse lihtsalt diskrimineerida, kuigi selle käigus saavad kahju ka patsientide huvid. Meie usume kindlalt, et ravimisektoris tuleb lähtuda esmalt patsientide, mitte ettevõtjate ärihuvidest."
Seotud lood
Ootamatult on nn apteekide seaduseelnõust välja visatud omandi- ja asukohapiirang, mis tähendab suurtele ravimite jaemüüjatele rõõmusõnumit.
Riigikogu menetlusse jõudis seaduseelnõu, mille jõustumisel saavad apteekide suuromanikud olla vaid proviisorid.
Tänase otsusega tunnistas riigikohus juba teist korda apteekide asutamispiirangud põhiseadusega vastuolus olevaks ja seega kehtetuks.
45 poolthäälega (vastu 18) võttis riigikogu täna vastu nn apteekide seaduse, mis on aga ajutine seadus ja külmutab sisuliselt aastaks ajaks praeguse olukorra, kus apteekide asutamine suuremates asulates on piiratud.
Lindströmi müügitöö eripära seisneb iga tiimiliikme tugevuste ärakasutamises ja arendamises. Just müügiinimeste koolitamine ja vastutuse andmine nende eelistuste põhjal aitab püsivalt leida ja hoida motiveeritud töötajaid, selgub saatest “Minu karjäär”.