Mobiiliäppide firma Applaud juht Joonas Trussmann ütles eile toimunud bitcoini teemalisel konverentsil „Kas Bitcoin on tulnud, et jääda?“, et tema arvates on krüptoraha näol tegemist tõsise asjaga ning bitcoin on tulnud selleks, et jääda.
„Bitcoiniga hakkasin tegelema umbes 2011. aastal, kui kaevandamine laiemasse keskkonda jõudis. Tol ajal maksis üks bitcoin umbes 1-3 dollarit ja siis sai oma kodu või töö arvutiga bitcoine kaevandatud, kuid tol ajal tuli mingi krahh ära ja see asi jäi pooleli,“ ütles Trussmann.
„Umbes aasta tagasi hakkasime kolleegidega vaatama, et kogu see asi on väga tõsine ning meile tundus, et bitcoin on tulnud selleks, et jääda. Ja me ei tahtnud rongist maha jääda. Tegime muskli kasvatamiseks Saksamaale ühe väikese mining pooli (kaevandamise basseini – toim.) ja oleme alustanud tööd ka enda bitcoini rahakoti kallal,“ ütles Trussmann.
Bitcoini „kaevandamine“ pole Trussmanni sõnul sisuliselt mitte millegi maalt alt välja toomisega, vaid samas võrgus tehingute kontrollimine kogu võrgu jaoks. Ja selle tegevuse eest saab lõpuks nö teenustasu, mis koosneb fikseeritud ja ajas langevas koguses bitcoinidest. Uute bitcoinide arv väheneb ning jõuab aastaks 2140 nulli.
Kuna kaevandajaid tuleb üha enam juurde, toimub Trussmanni sõnul infotehnoloogiline võidurelvastumine selle nimel, kes suudab kõige kiiremini uusi bitcoine kaevandada. „Algselt kaevandati tavaliste protsessoritega, aga õige pea suutis keegi kirjutada uue lahenduse, mis töötas siis juba graafikakaartide peal ja oli 10-30 korda kiirem. Siis tulid uuemad kiibid, mis olid veel 10 korda võimsamad,“ ütles Trussmann, kelle sõnul on nüüd bitcoini kaevandamiseks nõutav eelinvesteering tõusnud tuhandete dollarite võrra.
Seotud lood
Eesti Panga makse- ja arveldussüsteemide osakonna juhataja Mihkel Nõmmela sõnul on bitcoini tehingute arv veel väike ning virtuaalraha on praegu eksperimendifaasis.
Silver Meikar on esimene poliitik Eestis, kes sooritas 18. mail virtuaalraha bitcoini makse. Tegemist oli restoraniarvega Sushicatis, mille kogusummaks oli pisut üle 78 euro.
Advokaadibüroo Glimstedt partner ja vandeadvokaat Priit Lätt ütles, et Eesti hoiak bitcoini suhtes on konservatiivne ning see ei soodusta virtuaalraha levikut Eestis.
Eile toimunud bitcoini konverentsil „Kas bitcoin on tulnud, et jääda?“ ütles krüptorahade ja internetivabaduse pooldaja Otto de Voogd, et bitcoinil on sarnaseid jooni tavalise käibel oleva rahaga.
Aleksandr Kostin ja Sergei Astafjev, Placet Group OÜ (
laen.ee,
smsraha.ee) asutajad, on võtnud endale sihiks arendada ja edendada Eesti jalgpalli ja futsali ehk saalijalgpalli nii Tallinnas kui ka Ida-Virumaal. Nende juhitav MTÜ PG Sport on tuntud oma pühendumuse ja panuse poolest Eesti spordi edendamises, pakkudes uusi võimalusi noortele talentidele ja aidates kaasa spordi kultuuri arengule.