Möödunud aasta esimese kvartaliga võrreldes tõusid nii keskmine brutokuu- kui ka tunnipalk. Viimati tõusis palk kõigil tegevusaladel 2010. aasta neljandas kvartalis.
Keskmine brutokuupalk oli 2014. aasta esimeses kvartalis 966 eurot ja brutotunnipalk 6,02 eurot. Möödunud aasta esimese kvartaliga võrreldes tõusis keskmine brutokuupalk 7,3% ja brutotunnipalk 6,9%. Esimeses kvartalis tõusis keskmine kuu- ja tunnipalk kõigil tegevusaladel.
Tänavu esimeses kvartalis võrreldes eelmise aasta sama kvartaliga oli keskmise brutokuupalga tõus veidi aeglasem kui 2013. aasta esimese, kolmandas ja neljandas kvartalis. Ilma ebaregulaarsete preemiate ja lisatasudeta tõusis keskmine brutokuupalk 7,1%. Ebaregulaarsed preemiad ja lisatasud tõusid 2013. aasta esimese kvartaliga võrreldes palgatöötaja kohta 11,2% ning mõjutasid keskmist brutokuupalga tõusu 0,2 protsendipunkti.
Reaalpalk, milles tarbijahinnaindeksi muutuse mõju on arvesse võetud, tõusis 2014. aasta esimeses kvartalis 6,7%. Reaalpalk tõusis eelmise aasta sama kvartaliga võrreldes üheteistkümnendat kvartalit järjest.
Palgastatistika uuringu alusel oli märtsi lõpu seisuga töötajate arv 2,5% suurem kui 2013. aasta märtsi lõpus. Keskmine brutokuupalk tõusis 2014. aasta esimeses kvartalis eelmise aasta I kvartaliga võrreldes kõige enam põllumajanduse, metsamajanduse ja kalapüügi tegevusala palgatöötajatel (14,7%) ning brutotunnipalk tõusis kõige enam veonduse ja laonduse palgatöötajatel (12,6%).
Keskmine brutokuupalk ja -tunnipalk tõusis 2013. aasta esimese kvartaliga võrreldes kõige vähem info ja side tegevusala palgatöötajatel (kuupalk vastavalt 2,9% ja tunnipalk 1,6%).
Kõige vähem tõusis tööjõukulu info ja side tegevusalal
Keskmine brutopalk oli jaanuaris 944 eurot, veebruaris 948 eurot ja märtsis 1003 eurot. 2014. aasta esimeses kvartalis oli tööandja keskmine tööjõukulu palgatöötaja kohta kuus 1305 eurot ja tunnis 8,56 eurot. Keskmine tööjõukulu palgatöötaja kohta kuus ja tunnis tõusis vastavalt 7,0% ja 6,6% võrreldes 2013. aasta esimese kvartaliga. Keskmine tööjõukulu palgatöötaja kohta kuus tõusis 2013. aasta Iesimese kvartaliga võrreldes kõige enam põllumajanduse, metsamajanduse ja kalapüügi tegevusalal (14,5%) ning tunnis veonduses ja laonduses (14,3%).
Keskmine tööjõukulu palgatöötaja kohta kuus tõusis 2013. aasta esimese kvartaliga võrreldes kõige vähem info ja side tegevusalal (1,1%) ning tööjõukulu tunnis sellel tegevusalal ei muutunud.
Statistikaamet korraldab palgastatistika uuringut rahvusvahelise metoodika alusel 1992. aastast. 2014. aastal on valimis 11 920 ettevõtet, asutust ja organisatsiooni. Avaldatud keskmised brutokuupalgad on taandatud täistööajaga töötajale, et oleks võimalik võrrelda palku tööaja pikkusest olenemata.
Seotud lood
SEB majandusanalüütiku Ruta Arumäe sõnul tuli ettevõtjail selleks, et palku jätkuvalt kiirelt tõsta, vähendada samal ajal osades sektorites töökohti.
Keskmine brutokuupalk oli eelmisel aastal 949 eurot ja tõusis statistikaameti teatel aasta varasemaga võrreldes seitse protsenti.
Aasta esimesel kvartalil kasvasid palgad jätkuvalt kiiresti. Samas, nagu ootasime, palgakasv veidi aeglustus, kommenteeris Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina täna avaldatud palgastatistikat.
Keskvalitsuse ametnike ja töötajate palgad kasvasid mullu 8,3%, mis on keskmisest palgakasvust enam. Rahandusminister Jürgen Ligi sõnul on kasv liiga suur.
Lindströmi müügitöö eripära seisneb iga tiimiliikme tugevuste ärakasutamises ja arendamises. Just müügiinimeste koolitamine ja vastutuse andmine nende eelistuste põhjal aitab püsivalt leida ja hoida motiveeritud töötajaid, selgub saatest “Minu karjäär”.