Kodanikeühendus Avalikult Rail Balticust taunib valitsuse sekkumist raudtee rajamise planeerimisprotsessi Harjumaal.
Valitsus otsustas kinnisel kabinetiistungil 29. mail kõrvaldada kaardilt Rail Balticu trassialternatiive põhjendusi esitamata. "Euroopa keskkonnaõiguse ja kohtuotsuste valguses oli raudtee ehitamine üle loodava Nabala kaitseala võimatu ja siin on eemaldamiseks olemas põhjendus. Arusaamatuks jääb, miks otsustas valitsus kõrvaldada Harjumaal lisaks alternatiivsed Tallinna ringtee läheduses kulgevad trassid ja enamjaolt senist koridori järgiva trassi," märkis Indrek Grusdam kodanikuühendusest.
Nagu ilmneb riigikantselei avalikust dokumendiregistrist, ei avaldatud otsuse põhjendusi isegi mitte otseselt seotud valdadele, seisab ühenduse pressiteates.
"Kui valitsus otsustab teha menetluse salajaseks, siis tekib küsimus, kas üldse on tegu avaliku planeerimisprotsessiga," küsis Kose vallavanem Merle Pussak. "Tahaksime näha neid kriteeriume ja analüüse, mille alusel valikud on tehtud. Hetkel tundub, et planeering otsustatakse maavanema eest," lisas ta.
Kodanikeühendus Avalikult Rail Balticust on seisukohal, et sobiliku trassi valikul tuleks praegu sisulist koostööd teha omavalitsusjuhtidega ja nii leida optimaalne lahendus.
"Mõistame, et uue valitsuskabineti vastmääratud liikmed vajasid teavet tehtust, kuid me ei näe õigustust 29. mail valitsuse nõupidamisel arutatud dokumentide ja antud suuniste salastamisele," sõnas Grusdam.
Harju maavanem tegi 4. juunil ettepaneku arvata kaks trassialternatiivi võrdlusesse, kuid neli päeva hiljem võttis ettepaneku põhjenduseta tagasi. Kohe seejärel avaldas majandus- ja kommunikatsiooniministeerium Rail Balticu eelistatud trassi.
"Säärane sekkumine maakonnaplaneeringusse, salastamine ja kiirustamine ei võimalda kodanike kaasamist. Riigiorganite tegevuse seaduslikkus pole kontrollitav ega ärata tulemuse suhtes usaldust," kinnitas Grusdam.
Rail Balticu kulgemine on kehtestatav maakonnaplaneeringutena ning planeerimisprotsess peaks seaduse järgi olema avalik ja demokraatlik. Maakonnaplaneeringu kehtestab maavanem, õigus planeeringu protsessis otsuseid langetada on maavanemal, mitte valitsusel.
Kodanikuühenduse Avalikult Rail Balticust hinnangul pole tänane planeerimisprotsess Harjumaa osas avalik ja demokraatlik ning see, mis on juhtunud Harju maakonnaplaneeringuga seonduvalt, on seadusevastane. Trasside eemaldamine ei ole valitsuse õiguspädevuses, see on maavanema ülesanne, teatas ühendus.
Seotud lood
Rail Balticu trasside võrdlustulemuste põhjal valiti eelistatavaks tee Tallinn-Rapla-Pärnu.
Rapla maavanema Tiit Leieri sõnul saavad Rail Balticust enim kasu Tallinn ja Pärnu, Rapla elanikel pole raudteest midagi võita.
Riigiressursside Keskus OÜ juhil Teet Saareperal on selge nägemus, kuidas Rail Balticut ehitama peaks.
Juuru vallavolikogu ei kiitnud heaks valitsuse 29. mail valitud Rail Balticu raudteetrassi.
Balti põllumajandus astub uude ajastusse, pakkudes investoritele erakordset võimalust. Läti suurim põllumajandusühistu
LATRAPS, mis on tuntud kui piirkonna juhtiv teraviljaeksportija, on avanud oma esimese avaliku võlakirjade pakkumise. Eesmärgiks on koguda 8 miljonit eurot, et rahastada Põhja-Euroopa suurima hernevalgu isolaadi tootmisüksuse – ASNS Ingredient – rajamist Lätis.