Reas Ida-Euroopa maades eesotsas Balti riikide ja Poolaga on kaheteistkümnendal tunnil - enne kolmapäeval toimuvat Ülemkogu - tekkinud tugev vastusseis Itaalia praeguse välisministri nimetamisele Euroopa Komisjoni järgmiseks kõrgeks välisesindajaks Catherine Ashtoni järel, kirjutab tänane Financial Times.
Peamine põhjus on, et praegune ELi eesistujariik Itaalia pole Venemaa käitumise suhtes Ukrainas võtnud piisavalt tugevat seisukohta.
Kui tänavu veebruarist saadik Itaalia välisministriks olnud Federica Mogherini saatis Venemaa presidendile Vladimir Putinile läinud nädalal kutse oktoobris Milanos toimuvale ELi ja Aasia riikide tippkohtumisele, on ka mitmed teised Venemaa suhtes tugevamaid sanktsioone pooldavad riigid asunud Poola ja Balti riikide seisukohta toetama, kirjutab leht.
"Harva on vastuseis nii avalik," tunnistas üks diplomaat lehele.
Mogherini vastu kasvab skepsis ka Euroopa Parlamendis - ta on ametis olnud vaid tänavu veebruarist. FT kirjutab, et tal ei ole ei kogemust ega kaalu. Samas on tema kandidatuuri toetamas Prantsusmaa, kinnitas Prantsusmaa president nädalavahetusel telefonivestluses Itaalia peaministriga.
Lehe andmeil on vähe lootust, et kõrgeks välisesindajaks võiks saada ka Poola välisminister Radoslaw Sikorski või Rootsi välisminister Carl Bildt.Võimaliku kompromisskandidaadina nimetatakse ELi arenguabi volinikku, Bulgaariast pärit Kristalina Georgievat.
ELi valitsusjuhid arutavad ELi tippametikohtade täitmist sel kolmapäeval. Siis on võimalik arutada ka uute rangemate sanktsioonide kehtestamist Venemaa suhtes. Itaalia on neid riike, kes rangemaid sanktsioone ei toeta.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Täna hommikul sõidab peaminister Taavi Rõivas Brüsselisse, et osaleda Euroopa Liidu valitsusjuhtide kohtumisel.
Kirgliku suitsetaja ja alkoholisõbra halli välimuse taga on terav ja terane osav poliitik, kes tunneb ELi masinavärki ja telgitaguseid nagu oma viit sõrme.
Täna Ypres'i sõjaväljadel esimese maailmasõja mälestusüritusega algava ja homme Brüsselis töiselt jätkuva Ülemkogu eel terendavad ELis Europarlamendi valimiste järel olulisematele ametikohtadele juba väga konkreetsed kandidaadid.
Euroopa Liidu valitsusjuhid ei jõudnud neljapäeva esimeste hommikutundideni väldanud Ülemkogul kokkuleppele ELi tähtsamate ametikohtade täitmises.
Odav elekter ja tootmisvõimsuste suurendamine on kujunenud justkui Eesti Nokia leidmiseks. Majandusanalüütik Mihkel Nestor ja AVH Grupi tegevjuht ning endine Enefit Greeni finantsjuht Veiko Räim arutlevad, milline on selle Nokia mõju majandusele.