Seni juristi nimel olnud Tallinna üks suuremaid tänavapuhastusfirmasid kuulub nüüd ametlikult Ida-Virumaa kommunaaläri kuningale Nikolai Ossipenkole.
- Nikolai Ossipenko Foto: Delfi/Vallo Kruuser
TAUST
Tallinna suuri tänavapuhastushankeid on siiani valitsenud kuldne kolmik – Jaaksoni Linnahoolduse AS, Teedehoolduse OÜ (varem Teho – toim.) ja Tänavapuhastuse AS. 2007. aastal sõlmis linn nendega seitsmeaastased lepingud kogusummas 61 miljonit eurot. Toona võitis TEHO ida ja lõuna piirkonna hanked, kokku 25 miljoni euro eest.
Tänavapuhastuse AS sai kesklinna piirkonnas 18,5 miljoni euro eest töid ja Jaaksoni Linnahooldus põhja ja lääne piirkonnas kokku 16,6 miljoni euro eest. Igasse piirkonda tuli siis üksainus pakkumine ehk üleval oli kõva kahtlus kartellikokkuleppes.
Tartu tänavapuhastushangete kohtuasja istungil 2012.a märkis prokurör süüdistuskõnes, et jälitustegevusest saadud tõenditest nähtuvalt oli nelja ettevõtte, lisaks eelpoolnimetatutele ka tollase nimega Veolia Keskkonnateenused, vahel ilmselt varem olnud kartellikokkuleppeid. Seda ilmestavad tollase Veolia Keskkonnateenused juhi Argo Luude ja Tänavapuhastuse ASi juhatuse liikme Vello Kingi omavahelised kõned, kus Luude ähvardas, et juhul kui Teho ei lähe Tartu teises riigihankes kokkuleppele, siis kavatseb ta võib-olla minna konkurentsiametisse rääkima, mis toimus Tallinna hangetega. Tõendite puudusel jäeti aga Tallinna hankeid puudutav osa süüdistusest välja.
Praeguseks on Tallinna kommunaalamet välja kuulutanud uued hanked viie piirkonna magistraalteede ja –rajatiste hoolduseks. Seekord on konkurents väga tihe. Uued tulijad, Eesti Keskkonnateenused, RIAB Teedeehitus ja Warren Safety on usinalt vaidlustanud hanketingimusi ning saanud riigihangete vaidlustuskomisjonis ka õiguse.
Kui
septembri lõpul kirjutas Äripäev, et Teehoolduse OÜ (varem Teho Eesti Teehooldus OÜ –toim.) tagant paistavad Ossipenko kõrvad, pahandas selline küsimus teda väga.
„Te üllatasite mind selle mingisuguse teedefirmaga. Mul on prügifirma Ekovir. Sellest ma võin Teiega rääkida, muudest kuulujuttudest ei taha ma midagi kuulda ja soovitan Teilgi nendest mitte välja teha. Kas Te seda juttu ei ole kuulnud, et mulle kuulub Vabaduse väljak või Toompea esine plats?“ ironiseeris Ossipenko vastu.
Ka suve algul Teehoolduse OÜ juhatajaks palgatud senine Jõhvi abivallavanem Eduard Rae ei näinud siis ettevõtte ja Ossipenko vahel mitte mingisugust sidet.
Kas vastab tõele, et Nikolai Ossipenko kutsus Teid ettevõtet juhtima? „Ei, see ei vasta tõele. Äriregistris on näha, kes on firma omanik,“ sõnas Rae.
Varem Heikki Anipai kontrolli all olnud Teehoolduse OÜ kuulus alates kevadest MeisterGrupp OÜ kaudu juristile ning poliitikule Evelyn Danilovile. Varem Reformierakonna Kiviõli piirkonda juhtinud Danilov on koos Kristiina Ojulandiga Rahva Ühtsuse erakonna asutajate hulgas ning ta kuulub uue erakonna juhatusse.
„Ma ei soovi oma äritegevust kommenteerida,“ jäi Danilov septembris Äripäeva kommentaaripalve peale napisõnaliseks.
Praeguseks on Teehoolduse OÜ omanikuks saanud I.V.P.Teed OÜ - ettevõte, mis omakorda on alates 10. oktoobrist ametlikult Nikolai Ossipenko nimel. Sinnamaani oli I.V.P.Teed OÜ omanik tema abikaasa Natalia Ossipenko.
Teehoolduse OÜ võitis augustis Nõmme tänavate aastaringse hoolduse 2014-2017 hanke ning Tallinna kesklinna kvartalisiseste teede ja teemaal asuvate haljasalade hoolduse 2014-2021 hanke. Esimese hanke hind on 524 000 eurot ja teisel hankel 895 000 eurot.
Lisaks on ettevõte teinud pakkumised Tallinna kommunaalameti välja kuulutanud viie piirkonna magistraalteede ja –rajatiste hoolduse hangetel.
Tallinnas ainuvõimul olev Keskerakond sai kevadel annetusi Ossipenko firmadega seotud inimestelt.
Leonid Hokkonen, kes oli selle aasta juulikuuni Ossipenkole kuuluva Uikala Prügila juhatuses, annetas kolmandal märtsil Keskerakonnale 1000 eurot. Sama suured annetused laekusid täpselt samal päeval ka Ossipenko ettevõttes N&V töötanud 1974.a sündinud Andrei Ojamäelt ja Aleksandr Veršininilt.
Seotud lood
Kaks aastat tagasi Kohtla-Järve jäätmeveohanke konkurentidest märgatavalt madalama hinnaga võitnud OÜ Ekovir küsib nüüd linnalt luba tõsta teenustasu lausa 82,1 protsenti.
Arvutipargi renditeenus on mugav, säästlik ja (tuleviku)kindel. Green IT tegevjuht Asko Pukk usub, et ettevõtete äriline fookus peab alati olema enda põhitegevusel, sektoril, mida teatakse peensusteni, et olla konkurentidest paremad – just selleks vajaliku aja ja raha renditeenus vabastab.