Tavid asutas mullu vaikselt tütarfirma AS TavexWise, millega kavatseb nii hinna kui ka tehingute kiiruse poolest pakkuda tulevikus konkurentsi idufirmast kasvanud eduloole TransferWise.
- TransferWise'i ja TavexWise'i kodulehed on väga sarnased. Foto: Merilin Kukk
„Plaanime nendes riikides, kus
Tavid tegutseb, nii hinna kui tehingute kiiruse osas tulevikus pakkuda konkurentsi
TransferWise’ile,“ sõnas kulla- ja valuutakontserni Tavid suuromanik
Alar Tamming Äripäevale. AS TavexWise asutati mullu aprillis ja Tammingu sõnul toimus see seadusandlusest tingitult, et viia makseteenused eraldi ettevõttesse.
Raske on mitte märgata kahe konkureeriva ettevõtte pea äravahetamiseni sarnast nime – TavexWise versus TransferWise. Visuaalselt sarnased on ka ettevõtete koduleheküljed (vt võrdlust allpool!).
Kristo Käärmanni ja
Taavet Hinrikuse asutatud TransferWise pakub võimalust teha ülekandeid erinevate valuutade vahel, maksmata seejuures tohutuid teenustasusid, mida nõuavad traditsioonilised pangad. TransferWise’iga tehakse praeguseks rahaülekandeid 500 miljoni naela ehk ligi 700 miljoni euro eest kuus. Hiljuti valiti
Käärmann ja Hinrikus Euroopa parimateks idufirma asutajateks. TransferWise'i on teiste hulgas investeerinud
maailmakuulus ärimees Richard Branson.
TransferWise'ga sarnase ettevõtte TavexWise asutanud AS Tavidi mulluses majandusaasta aruandes seisab, et 2014. aastal otsustati luua uus tütarettevõtte TavexWise AS, kuhu viidi aasta lõpus üle kõik makseteenused. "Tavid AS lõpetas ise makseteenuste pakkumise 2014. aasta detsembris. Makseteenuste osutamiseks loodud ettevõte saab keskenduda puhtalt makseteenustele ja nii finantsinspektsioonil, järelevalvajal kui ka klientidel on selgepiirilisem ülevaade," ütleb aruanne. TavexWise AS hakkas 2014. aasta lõpust osutama makseteenuseid läbi agendi Tavid AS ja 2015. aasta alguses registreeriti agentideks ka kõik väljaspool Eestit asuvad tütarettevõtted, märgitakse aruandes veel.
Võrdlus
TavexWise on lisaks ettevõtte nimele ammutanud inspiratsiooni ka TransferWise'i kodulehekülje ülesehitusest. Miski pole küll päris üks-ühele maha viksitud, kuid lehtede sarnane ülesehitus torkab silma.
- TransferWise'i kodulehekülje kuvatõmmis. Foto: TransferWise
- TavexWise'i kodulehekülje kuvatõmmis. Foto: TavexWise
- TransferWise'i kodulehekülje kuvatõmmis. Foto: TransferWise
- TavexWise'i kodulehekülje kuvatõmmis. Foto: TavexWise
- TransferWise'i kodulehekülje kuvatõmmis. Foto: TransferWise
- TavexWise'i kodulehekülje kuvatõmmis. Foto: TavexWise
Tavid pööras tagasi kasumikursile
Tavid teenis eelmisel aastal 4,1 miljonit eurot kasumit ja pööras sellega mulluse, kontserni ajaloos esimese kahjumi tagasi plusspoolele.
Tagasi kasumisse murdis Tavid seejuures vähenenud käibe tingimustes. Nimelt Tavidi 2013. aastal pea 137 miljoni euroni ulatunud käive langes mullu 115 miljonile. 2013. aastal
teenis Tavid 1,8 miljoni eurose kahjumi.
„Kasumisse jõudmine on Tavidi gruppi kuuluva 180 töötaja koordineeritud tegevuse tulemus. Samuti aitas sellele kaasa kulla hinna suhteline stabiilsus, sest eelnevatel aastatel oleme saanud kulla hinna kõikumistelt nii suuri kahjumeid kui ka kasumeid,“ sõnas Tamming mulluse majandusaasta kommentaariks. "Endiselt hoiame oma varadest suure osa kullas, sest lähtume Voltaire'i tuntud tarkuseterast, mis ütleb, et pikaajaliselt on kõikide paberrahade väärtus null. Euro ja dollar ei saa siin erandid olla," märkis kullaärimees.
2015. aasta on Tammingu sõnul seni Tavidi jaoks kulgenud stabiilselt. „Prognoose on hetkel veel vara teha ja püüame sellest hoiduda, seda enam et prognoos ei lisa Tavidi tänavusele majandustegevusele ühtegi senti,“ ütles Tamming. Ta lisas, et teatavasti ei suutnud akadeemilised majandusteadlased ja keskpangad prognoosida 2008. aasta majanduskriisi ja ilmselt ei näe ka praegu esile kerkinud kriisi tagajärgi. „Majandus-, derivatiivide- ja võlamull on meie hinnangul viimastel aastatel segi aetud majanduskavu ja õitsenguga,“ hoiatas Tamming.
Seotud lood
TransferWise'i uus investeering näitab, et ettevõte on ilmselt jõudnud n-ö ükssarvikute klubisse, kuhu kuuluvad rohkem kui miljard väärt ettevõtted, ütles riskikapitaliinvestor Allan Martinson.
Igal idufirmal on oluline saada investor, kes oskaks kiires kasvufaasis olulisel määral kaasa aidata ja sellega tabas TransferWise kümnesse, ütles Ambient Sound Investmentsi riskikapitaliinvesteeringute juht Margus Uudam.
51,6 miljoni eurone rahasüst TransferWise'i on seni suurim summa, mis Eesti päritolu idufirmasse paigutatud.
Tehnoloogiaettevõtete pealetung on pannud muretsema Briti keskpanga juhi Mark Carney, kelle hinnangul ei suuda valitsused nende tegevust piisavalt reguleerida, vahendas Business Insider.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.