Valitsus kavandab 2018. aastaks teekasutusmaksu rasketele veokitele, mille päevamäär oleks esialgse plaani järgi 10–12 eurot ja aastatasu 700–1300 eurot.
- Tasu alla käiksid veokid, mille mass on 12 tonni või enam Foto: Andres Haabu
Majandusminister Kadri Simson saatis kooskõlastusringile veoautode teekasutustasu seaduse eelnõu väljatöötamise kavatsuse, millega plaanitakse hakata ülejärgmisest aastast koguma teede korrashoiuks teekasutustasu üle 12tonnistelt veoautodelt.
Veoautode teekasutustasu rakenduks kogu Eesti avalikult kasutatavate teede võrgustikule.
Teekasutustasuga on võimalik maksustada ka Eesti teedel sõitvaid välisriikide veoautosid, mida raskeveokimaks ei võimalda. Bussidele teekasutustasu kehtestamist ei kavandata, sest see suurendaks reisijate jaoks pileti hinda.
„Teekasutustasu kehtestamine on Euroopas levinud praktika. Meie raskeveokid tasuvad teistes riikides teekasutustasusid, aga Eestis kehtiv raskeveokimaks rakendub vaid Eestis registreeritud veokitele. See on tekitanud olukorra, kus Eesti raskeveokid peavad üleval teiste riikide taristut, kuid teiste riikide veokid Eesti teedesse raha ei panusta,“ selgitas Simson.
Kuigi mitmes Euroopa Liidu liikmesriigis on teekasutustasu kehtestatud alates 3,5 tonnist, siis Eesti on saatnud Euroopa Komisjonile ettepaneku kehtestada tasu ainult üle 12tonnistele veoautodele, teatas ministeerium. Tänaseni pole Euroopa Liidus teekasutustasu kehtestatud vaid Eestis ja Soomes.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Ettevõtjad peavad veokite maksustamist ebaausaks, kuid leiavad, et kui juba maksustada, siis nii raskemaid kui kergemaid masinaid.
Majandus- ja taristuminister Kadri Simsoni (Eesti Keskerakond) hinnangul mõjub iga uue valitsuse algatus kui suur reform pärast pikka stagnatsiooni.
Teekasutustasu peab tulevast aastast maksma hakkama juba 3,5tonniste, mitte senistes plaanides mainitud 12tonniste veoautode pealt.
Ettevõtet ostes ja müües sõlmitakse siduv hinnakokkulepe alles üsna lõpus, kui on hinnatud firma väärtus ja tehtud hoolsusaudit ehk due diligence raport. Teinekord võib sellest selguda, et miljoniga kasumis ettevõte on hoopiski miljoniga kahjumis, räägiti saates.