Maailma rikkad lõpetavad aasta, mis tõi USAs ja Euroopas suuri poliitilisi muutusi ning turgudel hulga järske liikumisi, 237 miljardi dollari võrra rikkamana, kirjutab agentuur Bloomberg oma miljardäride indeksi põhjal.
- Warren Buffett oli Hillary Clintoni toetaja, kuid jäi võitjaks ka Donald Trumpi võidu järel USA presidendivalimiste Foto: Scanpix/Reuters
Suurim tulu kasvataja oli investor
Warren Buffett, kes lisas aastaga kaukasse 11,8 miljardit dollarit.
Donald Trumpi võit
USA presidendivalmistel kergitas jõudsalt lennufirmade ja pankade aktsiaid Buffetti investeerimisfirma Berkshire Hathaway Inc portfellis.
Kaks päeva pärast Trumpi võidust vallandunud rõõmurallit kerkis Buffett taas maailma jõukaimate inimeste pingereas teisele kohale. Koos Trumpi ralliga kerkis tema vara väärtus tänavu 19% 74,1 miljardile dollarile.
Turgu veavad usk ja uudised
“2016. aastal on turge liigutanud eelkõige globaalsed uudised, mitte fundamentaalnäitajad,” ütles Bloombergile Ascent Private Capital Managementi president Michael Cole. “Praegu veab turge üles usk, et Trump tuleb ja dereguleerib suure osa majandusest.”
Individuaalselt kasvatasid jõukust enim ameeriklased, kelle hulgas oli ka
Microsoft Corpi kaasasutaja Bill Gates - 91,5 miljardi dollariga maailma rikkaim mees.
USA rikkaimad olid valdavalt Donald Trumpi vastu, ehkki võitsid tema valimisvõidust ligi 77 miljardit dollarit.
Ainus mitte-ameeriklane esiviisikus, kes enim jõukust kasvatas, oli luksuskaupade tootja LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton SE prantslasest omanik Bernard Arnault, kes suurendas oma vara 7,1 miljardi dollari võrra 38,9 miljardile.
Bill Gates juhtis maailma esirikkurite edetabelit terve aasta. Teisel kohal oli kuni novembrini Euroopa rikkaim mees Amancio Ortega, rõivaketi Zara asutaja. Novembriks kerkis teiseks uuesti Warren Buffett, jättes Ortega 71,2 miljardi dollariga kolmandale kohale.
Naftamiljardäride uus hingamine
Sektorina kasvatasid oma jõukust tänavu enim energia-, metalli- ja kaevandamisala miljardärid, lisades oma varale 80 miljardit dollarit ja korvates 2015. aasta 32 miljardi dollari suuruse languse.
Sektoritest teisel kohal oli tehnoloogiasektor. Selle sektori 55 miljardäri vara kasvas 50 miljardi dollari võrra hoolimata hirmudest, et Trumpi presidendiks saamine võib tuua poliitikas negatiivseid muutusi.
Tehnoloogiamiljardäridest kasvatas vara enim
Amazoni juht Jeff Bezos, lisades 7,5 miljardit dollarit. Teisel kohal oli
Facebook Inci kaasasutaja Mark Zuckerberg, kelle vara kasvas 5,4 miljardi dollari võrra.
Suurim suhteline vara kasv oli maailma tuntumate start-up firmade nagu Uber Technologies Inc ja Sbapchat asutajatel. Esimest korda nimetati lõppeval aastal miljardäride seas ka Spotify kaasasutajat Martin Lorentzoni.
Bloombergi miljardäride indeksis on ka avalikkuse eest varju hoidnud Tai ettevõtja Chaleo Yoovidhya pärijad. Tema leiutas energiajoogi Red Bull ning ta 11 pereliiget jagavad omavahel 22 miljardi dollari suurust varandust.
Hiina miljardär suurim kaotaja
Väljaspool USAd miljardäride vara Trumpi võidust nii palju ei kasvanud, kannatades toormehindade kõikumisest ja dollari tugevnemisest. Kümnest miljardärist, kelle vara lõppeval aastal enim kahanes, oli 9 väljaspool USAd. Enim kahanes
Hiina jõukuselt teisel kohal oleva Wang Jianlini vara, mis kahanes 5,8 miljardi dollari võrra. Aasta lõpetab Wang maailma jõukaimate inimeste pingereas 21. kohal 30,6 miljardi dollariga.
Aafrika rikkaima mehe, nigeerlase Aliko Dangote vara kahanes 4,9 miljardi dollari ehk kolmandiku võrra. Nafta hinna langus ja naira devalveerimine viisid ta jõukaimate inimeste järjestuses 46. kohalt 112 kohale 10,4 miljardi dollariga.
Saudi Araabia prints Alwaleed Bin Talal Al Saudi vara kahanes 4,9 miljardi dollari võrra ehk 20%.
Esimest korda viie aasta jooksul, mil Bloomberg miljardäride indeksit on koostanud, ei kasvanud Hiina miljardäride vara, vaid kahanes hoopis 11 miljardi dollari võrra. Põhjuseks nii Shanghai Shenzhen CSI 300 indeksi langus kui jüaani odavnemine USA dollari suhtes.
AAsia jõukaima mehe Alibaba Group Holding Ltd. asutaja Jack Ma vara küündis aasta lõpus 33,3 miljardile dollarile, olles aastaga kasvanud 3,6 miljardit dollarit.
Venemaa miljardärid mõõnast üle
Bloombergi miljardäride indeksis on 31 Hiina dollarimiljardäti koguvaraga 262 miljardit dollarit. Esikohal on USA 179 miljardäriga, kelle koguvara on 1,9 triljonit dollarit. Saksamaal on 39 miljardäri koguvaraga 281 miljardit dollarit.
Ka
Venemaa miljardärid hakkavad mõõnast üle saama. Kui aastatel 2014-2015 kahanes nende vara kokku 63 miljardi dollari võrra, siis lõppeval aastal on see 49 miljardi dollari võrra kosunud.
Maailma jõukaimate inimeste varade haldajad panevad ennast valmis uueks aastaks. See tõotab tulla vähemalt niisama pööranguline kui lõppev aasta.
Seotud lood
Bill & Melinda Gates Foundation teatas, et müüb kolme aasta jooksul 60 miljonit Berkshire Hathaway aktsiat. Sellega viib fond ennast vastavusse USA maksuseadustega, mis piiravad erakapitalil põhinevate fondide osalust ettevõtetes.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.