“Kõik hulgimüüjatele kuuluvad apteegiketid on kasutanud kolimise võimalust hoogsalt – kokku on piirangute jõustumisest saadik apteeke üle Eesti “kolitud” 44 korral. Paljudel juhtudel on kolitud otse proviisorapteegi vahetusse lähedusse,” kirjeldas Nõmper.
Ühest sellisest kolimisest sai alguse nüüd riigikohtust karmi lahendi saanud kohtusaaga. Kolm aastat tagasi üritas Benu avada apteeki Türil. Benu esitas ravimiametile kolimise taotluse ja ravimiamet rahuldas selle, kuid kohalikud apteekrid läksid kohtusse, misjärel keelati Benul apteegi avamine. “Türi apteekrid arvasid, et oht on möödas, kuni ühel päeval nägid, et Benu on siiski apteegi Türil avanud. Selgus, et Benu oli apteegi kolimiseks esitanud salaja uue taotluse, mille ravimiamet jälle rahuldas, ilma et oleks kellelegi teada andnud. Kui Türi apteekrid uuesti kohtusse pöördusid, leidis kohus, et kuna uus apteek on juba avatud, siis kohtumenetluse ajaks seda kinni ei panda. Nüüd sai see kohtuvaidlus läbi ja tulemus on, et Benu on kogu aeg Türil ebaseaduslikult tegutsenud,” selgitas Nõmper.
Otsusel võib olla väga suur mõju
Nõmperi sõnul on riigikohtu otsus märgiline, sest vastuse sai, kas teises maakonnas uue apteegi avamine on vana apteegi “kolimine” või uue apteegi avamine.
“Kahjuks pidi riigikohus sekkuma ja ütlema, et kuningas on alasti – olukorras, kus kolitakse hoopis teise maakonda, kus nii personal, sisustus kui ka tarbijaskond on uued, ei saa rääkida kolimisest, vaid tegemist on uue apteegi avamisega,” ütles ta. “Ja seda Benu teha ei tohi.”
Nõmper ütles, et kuna on käimas apteegireform eesmärgiga kärpida ketiapteekide ja hulgimüüjate tiibu, on absurdne tõlgendada seadust nii, et ketiapteek Benu, mis on 100% hulgimüüja Tamro oma, võib oma turupositsiooni veelgi parandada ja seda just proviisorapteekide arvel.
Nõmperi sõnul on see Taaveti võit Koljati üle, sest kui võrrelda suurde rahvusvahelisse kontserni kuuluva Benu ja Türi apteekide käivet, siis vahe on tõenäoliselt kümnetes tuhandetes kordades. Teiseks olid tema sõnul väikeapteekide vastu kogu menetluse ajal kõik need riigiasutused, kes peaksid iseseisvaid väikeettevõtjaid kaitsma: ravimiamet, konkurentsiamet, halduskohus, ringkonnakohus. Seega on tema sõnul see oluline võit kõigi apteekide jaoks, kes on pidanud taluma seda, kuidas mõni suur ketiapteek nende linnakesse on ootamatult “kolinud”. “Neil kõigil on võimalik esitada kahju hüvitamise nõudeid riigi vastu,” ütles Nõmper.
Ravimiameti peadirektor Kristin Raudsepp ütles eile Meditsiiniuudistele, et ravimiameti ja kõigi ravimiturul tegutsejate jaoks on eilne otsus oluline, sest annab lõpliku tõlgenduse ravimiseaduse rakendussätetele. “Kuigi apteegireformi lõpliku jõustumiseni on veel aega, ei vasta tänastest apteegiomanikest ligikaudu 70% 2020. aastal jõustuvatele nõuetele. Algamas on väga intensiivne ümberkorralduste periood,” ütles ta.