Ökojäätisetootja La Muu omanikeringi asus endine Premia jäätisetööstuse juhtkond, teatas ettevõte.
- Katre Kõvask 2014. aastal Premia jäätisetööstuse kontoris. Foto: Andres Haabu
Ökojäätisetootja La Muu omanikeringiga liitusid Katre Kõvask, Silver Kaur ja Erik Haavamäe, kes on ligi 10 aastat juhtinud Premia jäätisetööstust. Uutele omanikele kuulub 20% osalus ühise investeerimisühingu Skyr OÜ kaudu, seisis pressiteates.
„Koos uute osanikega on meil nüüd ka kogemust ja teadmist, kuidas suureks kasvada. Soovime La Muud laiendada ja arendada nii Eestis kui ka Põhjamaades. La Muu visioon on kasvada lähima 3-5 aasta jooksul Põhjamaade suurimaks ökojäätiseks. Oleme väga põnevil, mis saama hakkab!“ sõnas La Muu asutaja ja tegevjuht Rasmus Rask.
"Otsus liituda La Muuga sündis üsna lihtsalt," ütles Kõvask. "La Muus on meie roll nõustada ja aidata ettevõtte arengule kaasa nõukogu liikmetena,“ märkis ta. Katre Kõvask ja meeskond jätkab oma igapäevatööd ka Maag Grupi ettevõtetes.
La Muu toodab ja müüb 13 erineva maitsega jäätist ning on saavutanud Eesti topsijäätiste segmendis 20% turuosa. Ettevõtte plaanidesse kuulub lisaks Põhjamaadesse minekule veel ka formaatide laiendamine. La Muu jõudis turule 2012. aastal. Samm-sammult kasvades on La Muu tänaseks jõudnud 800 000 eurose käibeni ning üle 200 müügipunktini, ettevõttes töötab 10 inimest.
Seni on ettevõtte omanikud olnud Priit Mikelsaar (40%), Rasmus Rask(40%) ja Freespirit OÜ (20%), mis kuulub toiduainetööstuse Maag Grupp juhatuse liikmele Silver Kaurile.
Mis s*tasti, see uuesti!
Priit Mikelsaare ja Rasmus Raski ökojäätist tootva La Muu käsi on viimastel aastatel käinud kehvapoolselt ja seda on Rask ausalt kirjeldanud ka värskeimas esitatud majandusaasta aruandes 2017. aasta kohta. "Kui 2016. aastal oli ärikasum üle 50 000 euro, siis 2017. aasta lõpetasime üle 60 000 eurose ärikahjumiga. S*tt lugu. Ainus lootus on see, et ehk suudame selle väetise pealt järgmisel aastal rammusa viljapuu sirguma panna. Eks elu näitab!" kirjutas Rask.
Probleeme oli mitmeid, kõigepealt ei andnud loodetud tulemusi eksport Saksamaale, vaid jättis maha hoopis üle 30 000 eurose otsese kulu. Kevadine turunduskampaania Tallinnas suurendas küll nõudlust, aga lisamüük jäi saavutamata, kuna laovaru olid kampaania ajal ebapiisav ning "tootmisvõimekus väiketootjalikult hanejalgadel." Lisaks oli La Muu sõlminud suuremate poekettidega kokkuleppeid müügikampaaniate tegemiseks, aga seda toodete osas, mille müümine 30-35% soodushinnaga ei olnud kõrge omahinna tõttu La Muule kasumlik.
"Kui 2016. aastal tõime turule 5 uut jäätist, siis 2017. aasta müügituhinas unustasime tootearenduse unarusse ning see maksis aasta lõpus kätte – uusi jäätiseid tuli aasta lõpuks turule küll 4 sorti, aga nende osakaal müügis ei vastanud meie ootustele. Aga mis siin ikka halada – mis s*tasti, see uuesti! Elame veel!" lõpetas Rask tegevusaruande optimistlikus toonis.
2017. aasta lõppes ettevõttele likviidsuskriisiga ning sügisel kaasatigi selleks ettevõttesse uut kapitali – Freespirit OÜ, mis kuulub toiduainetööstuse Maag Grupp juhatuse liikmele Silver Kaurile.
Seotud lood
Katre Kõvask rääkis intervjuus Äripäeva teemaveebile Best Marketing, miks ta terve juhtkonnaga aastal 2015 Premia Foodsist lahkus.
Jäätisetootjad töötavad täisvõimsusel, poelettidelt kaob jäätis kohati kiiremini, kui suurtootjad jõuavad juurde valmistada.
Navalis Group on tuntud ettevõte, mis on tegutsenud laevaehituse, laevaremondi ja avamere ehituste valdkonnas juba üle 23 aasta. Navalis Group-i koosseisu kuulub mitu ettevõtet, mis töötavad edukalt ja tulemuslikult laevatehastes Eestis, Leedus, Soomes, Saksamaal ja Hollandis. 2024. aasta oli Navalis Group-i jaoks väga oluline, aidates kaasa ettevõtte arengule ja positsioonide tugevdamisele turul. Ettevõte näitas dünaamilist arengut, tuues turule uusi teenuseid, tugevdades rahvusvahelist koostööd ja täiustades siseprotsesse.