Eile õhtul hääletas Briti parlament kaheksa erineva variandi üle, mis suunas võiks saareriik Brexitiga edasi liikuda. Toetust ei leidnud neist ükski.
- Patiseis Briti poliitikas jätkub - ükski Brexiti variant ei leidnud piisavat toetust Briti parlamendis. Parlamendi ees jätkusid aga protestid. Foto: ZUMAPRESS/Scanpix
Hääletusele tulid eri variantidena tolliliitu jäämine, Brexiti plaani referendumile panek, ühisturule jäämine sarnaselt Norra, Islandi ja Liechtensteiniga, leppeta lahkumine ning artikli 50 tagasivõtmine, mis tähendaks brittide lahkumise tühistamist.
Kõige edukamalt läks toorist parlamendisaadiku Ken Clarke'i ja leiboristist Hilary Benni ettepanek jätkata ühises tolliliidus Euroopa Liiduga - lahkumisstsenaarium hääletati maha vaid 8 häälega, 264-272. Brexiti lahkumisplaani referendumile panek sai 268 parlamendisaadiku toetuse (295 vastuhäält) ning viimasel ajal taas päevakorda tekkinud artikli 50 tagasivõtmine hääletati maha häältega 184-293.
May gambiit ei toiminud
Hääletuses selgust ei toonud ka Briti peaministri Theresa May teade, et ta on valmis lahkuma ametist varem kui ette nähtud. Nimelt lubas May lahkuda ametist suvel, juhul kui õnnestub Briti parlamendist läbi viia tema lahkumisplaan, mis sõlmiti koos Euroopa Liiduga.
May lootis, et suudab viia oma plaani kolmandaks hääletuseks parlamendi ette reedel, kuid on juba teada, et toetust ei saa see tooride koalitsioonipartneritelt põhja-iirlastelt DUPilt. DUP oponeerib jätkuvalt May plaanile seetõttu, et paneb ohtu Ühendkuningriigi terviklikkuse. See on põhja-iirlaste jaoks tundlik teema, kuna võib kaasa tuua uued barjäärid Põhja-Iirimaa ja Suurbritannia saare vahel.
Seotud lood
Muuseumikvaliteediga kunsti on võimalik osta vähem kui poole iPhone’i eest, leiab investor Riivo Anton. “Ma paneks piiri 500 euro peale– sealt on kindlasti võimalik leida häid teoseid, mille järeltulijad saavad pandimajja viia.”