Soomlased valisid pühapäeval oma 200-liikmelist parlamenti. Seekordsed Eduskunta valimised võitsid sotsiaaldemokraadid napilt Põlissoomlaste ees, vahendab Helsingin Sanomat.
- Soome Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimees Antti Rinne (esiplaanil) võib tunda rahulolu – parlamendivalimistel saavutati esialgsete tulemuste järgi 1. koht ja Eduskunta uuest koosseisust 40 kohta kuulub neile. Foto: AP/Scanpix
Sotsiaaldemokraadid said 2019. aasta Eduskunta valimistel kõige edukama erakonnana 17,7% häältest ja 40 mandaati. Järgnesid Põlissoomlased 17,5% ja 39 kohaga ning Rahvuslik Koonderakond 17% ja 38 kohaga.
Seni opositsiooni kuulunud sotsiaaldemokraadid on lubanud, et tõstavad makse ja vähendavad sissetulekute ebavõrdsust. Erakonna üks lubadusi on panna piir tervishoius planeeritavale erastamisele.
Senist peaministriparteid Keskerakonda toetas 13,8% valijatest, mis tähendab 31 kohta, aga samas eelmiste valimistulemustega võrreldes 18 mandaati vähem. Keskerakonda loetakse ka nende valimiste suurimaks kaotajaks.
Rohelisi toetas 11,5% valijatest, mis tõi erakonnale parlamendis 20 kohta.
Eduskuntasse pääsesid veel Vasakliit (toetus 8,2% ja parlamendis 16 kohta), Rootsi Rahvapartei (4,5% häältest ja 9 kohta) ning Kristlikud Demokraadid (3,9% häältest ja 5 kohta).
Valimisi jäi seekord iseloomustama suur aktiivsus: hääletamas käis 72% valimisõiguslikest inimestest. See oli parim näitaja pärast 1991. aastat. 2014. ja 2011. aastal oli osalus napilt üle 70%. Näiteks tänavustel Eesti riigikogu valimistel oli hääletamisaktiivsus 63,7%.
Soome erakonnad
Keskerakond – tsentristlik erakond, mille toetajad ja valijad elavad pigem maapiirkondades.
Rahvuslik Koonderakond – majanduslikult liberaalne erakond, mis on populaarne pigem linnades ja kõrgema sissetulekuga inimeste seas.
Sinine Tulevik – erakond, mis lõi lahku Põlissoomlastest pärast seda, kui äärmuslik seltskond 2017. aastal erakonna juhtimise enda kätte võttis.
Põlissoomlased – parempopulistlik erakond, mis on nii immigratsiooni kui ka Euroopa Liidu vastu.
Sotsiaaldemokraadid – vasaktsentristlik partei, millel on tugev seos Soome ametiühingutega.
Rohelised – juba 1970. aastatel loodud erakond, kelle platvorm on keskendunud keskkonnale. Muutub tasapisi populaarsemaks, eriti noorte ja linlaste seas.
Vasakliit – vasakpoolne erakond, mille juured ulatuvad kommunistlikku ideoloogiasse ning millel on tugev seos töölisliikumisega.
Rootsi Rahvapartei – liberaalne erakond, mille eesmärk on esindada Soomes rootsi keelt kõnelevat vähemust.
Kristlikud Demokraadid – väike, sotsiaalselt konservatiivne erakond, millel on tugevad sidemed kristlike ühendustega.
Allikas: YLE
Seotud lood
Sel pühapäeval valivad soomlased 200-liikmelise Eduskunta uue koosseisu. Valimiste tulemus on lahtine kuni viimase minutini.
Turvalisse ja jätkusuutlikku ühiskonda panustav Forus on igapäevaselt abiks paljudele kaubanduskeskustele. Teiste hulgas Viru Keskusele, mis on Eesti külastatuim ostu- ja meelelahutuskeskus. Forus hoolitseb juba enam kui kümme aastat kõikide tehnosüsteemide eest, teeb elektritöid ning hooldust. Lisaks on aidanud LEED-sertifitseerimisel ja üüripindade ümberehitustöödel.