Äripäeva korraldatud arvamuskonkursi Edukas Eesti peaauhinna 10 000 eurot võitis kutseõppur Demis Voss, kes pakkus välja idee, et osa töötuskindlustushüvitse eest tuleks luua ümberõppe stipendium.
- Pärast lõunat sai Eduka Eesti laureaat Demis Voss 2+2 reeglit järgides kätte aukirja ja lilled. Foto: Andras Kralla
Kaheksandat korda korraldatud Edukas Eesti on Äripäeva, Eesti Gaasi, If Kindlustuse, Rimi ja Ellex Raidla Advokaadibüroo arvamuslugude konkurss, kuhu oodati Eesti eduloo uuendamise ja arengu kiirendamise ideid arvamusloo vormis. Žüriisse kuulusid ettevõtete omanikud ja tippjuhid, kes valisid võidutöö välja 64 artikli seast.
Võitja kuulutati välja Äripäeva raadio otse-eetris.
Kuula intervjuud võitjaga siit:
10 000 euro võitja: kas see on aprillinali?
Teise koha ja 3000 eurot ettevõtja Ivo Suursoo (kuula intervjuud
siit), kelle artikkel keskendus meid ootavale tööjõu, keskpärase tootlikkuse ja keskmise sissetuleku lõksule, millest väljapääsuks tuleb sooritada digi-, innovatsiooni- ja rohepööre.
Kolmanda auhinnalise koha ja 2000 eurot
võitis ettevõtja Kuldar Leis (kuula intervjuud
siit), kes soovitab juurutada poliitilisse kultuuri tava, kus tõeline ja sisuline koalitsioonileping valmiks alles 100 päeva möödumisel valitsuse töölehakkamisest.
Nominendid olid veel leidur Leo Siemann (Eduka Eesti Facebooki-värava lugejate lemmik), füüsik Andi Hektor ning publitsist ja tehnikateadlane Taavi Simson.
Lisaks valis Äripäeva arvamustoimetus ka oma lemmiku, kasutades toimetuselt ja ka lugejatelt saadud tagasisidet. Julge idee ja
eriti stiilselt valitud arvamusloo vormi eest osutus laureaadiks õpetaja Merit Karise, kes valiks aastal 2023 riigikogu proportsonaalselt, nii et selles oleks 54 naist ja 47 meest.
Kõik laureaadid saavad kingituseks Äripäeva digitellimuse aasta lõpuni, ajakirja Investor värske numbri ja ühe Äripäeva kirjastatud kasuliku raamatu.
Julge ettepanek
Demis Voss viitas
oma võiduartiklis tööjõuvajaduse seire- ja prognoosisüsteemi OSKA raportile, mille järgi ei kata noorte arv, kes lõpetavad kutse- või kõrgkooli, tuleviku tööjõuvajadust. "Tööandjatel tuleb enam leida sobivaid töötajaid vanemaealiste seast," kirjutas Voss.
Samal ajal kui täiendõpe töötab tema sõnul mühinal, on põhjaliku ümberõppega hoopis teised lood: "Kannatada saab kas inimese eraelu, pereliikmed, tööandja või kõik korraga samal ajal." Vossi pakutud ümberõppe stipendium julgustaks inimesi julgemalt aega maha võtma.
Praeguse hüvitise mõte on valmistuda majanduslanguseks ja pakkuda kompensatsiooniga pehmet maandumist uute töövõimaluste leidmiseni, kuid Voss kutsub üles seda nägema laiemas vaates. "Töövõtjad ja tööandjad maksavad sundkindlustust, mille mõte on rasketel aegadel toime tulla. Sotsiaalkindlustushüvitise mõte tuleb laiemaks mõelda ja anda inimestele julgus uuteks teostusteks," kirjutas Voss.
Stipendiumi
ideed tunnustas Äripäevas ka töötukassa juhatuse liige Reelika Leetma, kes kirjutas: "Julged mõtted selles, kuidas kasutada töötuskindlustusvahendeid veelgi paremini, et motiveerida töötajaid uusi oskusi omandama, on teretulnud."
"Eduka Eesti töid lugedes tundsin, et sain targemaks. Kui nende töödega tutvuda, võime resümeerida, et ideedest ja nende esitamise julgusest Eestis puudust ei ole. Teeb rõõmu kui paljud inimsed on valmis oma mõtetega Eesti arengusse panustama. Konkursi lõpp jäi koroonakriisi aega ning nähti vajadust ja võimalust mitte lihtsalt kriisist väljuda, vaid kriisijärgses Eestis elu tõeliselt paremaks teha."
Jüri Raidla
Žürii liige, Ellex Raidla Advokaadibüroo vanempartner
Meie tootlikkus on jätkuvalt madal. Küsimus on, kuidas seda tõsta ja kuidas jõuda ka Euroopa riikide võrdluses natuke paremasse seisu ja käärid ühelt poolt tööjõu pakkumise vahel haridussüsteemist ja teistpidi tööturu vajaduste vahel. Paljud majandussektorid peavad täna tegema korrektuure oma oma tegevuses, siis on oht, et tööjõu pakkumine ja teistpidi ka haridussüsteem ei suuda sellega alati sammu pidada.
Vaido Padumäe
žürii liige, Rimi Eesti tegevjuht
Praegune kriis ikkagi toob kaasa fundamentaalse murdepunkti Eesti majanduses ja võib-olla ka kõikide inimeste elus. Ümberõppe ja üldse hariduse teema on väga oluline ja Eduka Eesti konkurss kajastas seda hästi. Innovatsioon, ka teaduse rahastamine peab paranema kui tahame Eesti majanduses uuele tasemele jõuda.
Ain Hanschmidt
žürii liige, Eesti Gaasi suuromanik
Võidutöö oli konkreetse, praktilise ja žürii liikmete arvates teostatava iseloomuga asi. Ta ei olnud otseselt maailmaparandaja kirjutis, kuigi ümberõppeja eluaegse õppega tegelemine lahendab tööjõupuuduse näol ka suurt probleemi. Hästi konkreetseks viidud teema ja seepärast leidis ka tunnustamist.
Tiit Kolde
žürii liige, If Kindlustuse juhatuse liige
Seotud lood
Kui osa töötuskindlustushüvitise eest looksime ümberõppe stipendiumi, pääseksime tööjõupuuduse lõksust välja, pakub kutseõppur Demis Voss Eduka Eesti konkursile saadetud artiklis.
Kriisi järel ähvardab Eesti arengut kolm lõksu – tööjõu, keskpärase tootlikkuse ja keskmise sissetuleku lõks. Mõistlik tundub kriisist väljudes investeerida lõksudest pääsemiseks kolme pöördesse – digipööre, innovatsioonipööre ja rohepööre, kirjutab IT-ettevõtja Ivo Suursoo arvamuskonkursile Edukas Eesti saadetud artiklis.
Eesti poliitilisse kultuuri tuleks juurutada tava, et tegelik – põhjalik ja sisuline – koalitsioonileping valmib alles 100 päeva möödumisel valitsuse töölehakkamisest, pakub ettevõtja Kuldar Leis Eduka Eesti arvamuskonkursile kirjutatud artiklis.
Navalis Group on tuntud ettevõte, mis on tegutsenud laevaehituse, laevaremondi ja avamere ehituste valdkonnas juba üle 23 aasta. Navalis Group-i koosseisu kuulub mitu ettevõtet, mis töötavad edukalt ja tulemuslikult laevatehastes Eestis, Leedus, Soomes, Saksamaal ja Hollandis. 2024. aasta oli Navalis Group-i jaoks väga oluline, aidates kaasa ettevõtte arengule ja positsioonide tugevdamisele turul. Ettevõte näitas dünaamilist arengut, tuues turule uusi teenuseid, tugevdades rahvusvahelist koostööd ja täiustades siseprotsesse.