Riik võtab pahatahtlikud pankrotipõhjustajad pihtide vahele
Alates uuest aastast luuakse Konkurentsiameti juurde maksejõuetusteenistus, mille eesmärk on uurida seadusvastaselt tekitatud maksejõuetuse põhjuseid, suurendada võlausaldajatele tehtavate väljamaksete määra ja tagada seeläbi ausam ärikeskkond.
„Keskmine pankrotimenetlus kestab Eestis kolm aastat, sellele kulub 9% varast ja võlausaldajate nõuete rahuldamise määr on keskmiselt kõigest 40%,“ selgitas justiitsminister Maris Lauri. Võrdlusriikides Soomes ja Saksamaal on vastavad näitajad üks aasta, 3% ja 80-90%.
Seaduse järgi suure mõjuvõimu saanud pankrotihaldurite valvamiseks võiks ringkonnakohtunik Kersti Kerstna-Vaksi sõnutsi luua maksejõuetuse teenistuse, kellel oleks õigus võtta enda kätte iga pankrotiasi, mille kohta kaebus laekub.
Ärikeelud, pankrotimenetluse kiirendamine ja võlgnikult jokutamisõiguse äravõtmine - veebruarist rakenduv pankrotiseadus toob praktikasse palju muutusi.
Eestis on pankrotimenetlustega midagi mäda, need võtavad kolm korda kauem aega ja toovad võlausaldajatele tagasi kordi vähem vara kui mujal maailmas. Pankrotiseaduste muudatused peaksid seda nüüd muutma.
Kui ärikeeldude ning pankrotimenetluste muudatuste koha pealt erapraksise pidajatel ja riigil suuri eriarvamusi pankrotiseaduse revisjoni ajal ei tekkinud, siis ootamatud muutused kohtulike hüpoteekidega teevad justiitsministeeriumile ning maksu- ja tolliametile tuska.
"Investeerimisideede universumi" saates teeme juttu autodest ja autodesse investeerimisest. Kas eksklusiivse auto ostmine on kulu või investeering? Milliseid mudeleid valida, kui soovida, et nende väärtus aja jooksul tõuseks?