Euroopa Liit kaalub Vene laevade keelustamist oma sadamates
Euroopa järgmiseks sammuks Vene agressioonile sanktsioonidega vastamises võib osutuda Venemaaga seotud laevadel Euroopa Liidu sadamatesse sisenemise keelamine, Eesti ootab liidu ühist otsust, mis võib kokku puudutada tuhandeid aluseid.
Tallinna Sadama sadamates peatub aastas ligikaudu 60 Vene lipuga alust, kuid sanktsioonid võivad puudutada hoopis laiemat laevade ringi. Foto: Raul Mee
Kuigi kõik sanktsioonid ei ole veel töölegi hakanud, plaanitakse Euroopas juba järgmisi sanktsioone. Neljapäeval toimunud ELi poliitika- ja julgeolekukomitee istungil olid kõne all Euroopa sadamate sulgemine Vene laevadele ning Vene oligarhide perekondade ja usaldusühingute sihikule võtmine, kirjutas Politico.
Kui suured tehnoloogiaettevõtted tühistaks Venemaal kasutuses olevad Windowsi, IOS ja Androidi tarkvaralitsentsid, oleks tegemist sanktsiooniga, mis avaldaks erakordselt suurt mõju, mida ju praegu saavutada soovitaksegi, kirjutab ettevõtja Peep Kuld.
Ettevõtjad toovad järjest paralleele 1991. aastaga
Venemaale Ukraina ründamise eest kehtestatud majandussanktsioonid on ajaloo karmimad, isolatsiooni jätmine võib idanaabri muuta halvemal juhul uueks Põhja-Koreaks.
Venemaa ja Valgevenega äri tegemine muutub Eesti ettevõtjatele pea võimatuks, sest pangad piiravad sanktsioonide tõttu makseid ning mitmed tööstusharud peavad senistele tarneahelatele leidma alternatiivid.
Ettevõtet ostes ja müües sõlmitakse siduv hinnakokkulepe alles üsna lõpus, kui on hinnatud firma väärtus ja tehtud hoolsusaudit ehk due diligence raport. Teinekord võib sellest selguda, et miljoniga kasumis ettevõte on hoopiski miljoniga kahjumis, räägiti saates.