Kaks nädalat kestnud sõda võttis kinnisvara ostjatelt kindlustunde tuleviku suhtes. Seda on näha nii laenukäitumises kui ka notari juures tehtud tehingutest.
- Inimesed näivad rohkem kaaluvat, kas kinnisvara praegusel ajal osta. Foto: Andras Kralla
„Eile õhtul pidasime nõu ning me ei soovi praegu võtta mingeid kohustusi, arvestades olukorda Eestis, Euroopas ja maailmas, mida ei osanud ette näha broneeringu tegemisel. Seetõttu oleme otsustanud tehingust loobuda,“ tõi notar Priidu Pärna näite sellest, kuidas paar päeva tagasi üks klient notari aja üles ütles.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Ärikinnisvara turul tõdetakse, et Ukraina sõja valguses on kõik praegu äraootaval seisukohal: pole teada, mis saab sõjast ning siinse piirkonna atraktiivsusest investorite jaoks.
Sõda Ukrainas mõjutab Eesti kinnisvarasektorit just tarneraskustega – metall, mida muidu osteti Ukrainast, Venemaalt või Valgevenest, peab tulema nüüd mujalt. See kergitab aga ehitusmaterjali maksuvust, mis jõuab ka korterite lõpphinda.
Kui seni tegelesid paljud ettevõtted koroonapandeemiast tingitud tarneahelate raskuste lahendamisega, siis nüüd on olukord läinud veel raskemaks, märkis kinnisvaraettevõtte Hausers Grupp juht Madis Mägi.
Tarneraskused ja hirm hinnatõusu ees sunnivad ehitajaid materjale suurtes kogustes igaks juhuks kokku ostma, riske tahetakse aga senisest rohkem tellijaga jagada.
Ettevõtet ostes ja müües sõlmitakse siduv hinnakokkulepe alles üsna lõpus, kui on hinnatud firma väärtus ja tehtud hoolsusaudit ehk due diligence raport. Teinekord võib sellest selguda, et miljoniga kasumis ettevõte on hoopiski miljoniga kahjumis, räägiti saates.