Küberrünnak: haiglatega seotud ettevõttest varastati terviseandmeid
Lõuna prefektuuri kriminaalbüroo alustas kriminaalmenetlust, et koguda tõendeid geneetilise testimisega tegeleva ettevõtte Asper Biogene'i andmebaasist terviseandmeid sisaldavate failide ebaseadusliku allalaadimise kohta.
Asper Biogene'i andmelekkega on seotud umbes 40 tervishoiuteenuse pakkujat, enim mõjutatud patsiente on Ida-Tallinna Keskhaiglast, Tartu Ülikooli Kliinikumist ja Andrei Sõritsa erakliinikust Elite. Foto: Raul_Mee
Novembri keskel teatas Asper Biogene OÜ politseile, riigi infosüsteemi ametile ja andmekaitse inspektsioonile, et ettevõte sai 11. novembril teada, et keegi on nende andmebaasi ebaseaduslikult sisse tunginud ning laadinud alla erinevaid faile, teatas prokuratuur.
Ühte Eesti ettevõtet tabas märtsis näiteks lunavararünnak kaugtöölaua kaudu, seeläbi krüpteeriti firma raamatupidamistarkvara andmebaas ja ka selle tagavarakoopiad, mis asusid samas serveris.
Kuna tänasest hakkavad kehtima karistusseadustiku ja teiste seaduste muudatused, millega võivad firmad saada kaela hiigeltrahvid, siis trahvide ennetamiseks jagas nõu iduettevõtte GDPR Register juht Krete Paal.
Lühisaates kommenteerib Triniti vandeadvokaat ja Tartu Ülikooli privaatsuse ja andmekaitse külalislektor Maarja Pild päevakajalist andmekaitseteema kobarkäkki. Teemaks on Pere Sihtkapitali tellitud uuring, milles küsiti naistelt, miks neil ei ole lapsi.
Rahvamassid, ekstreemsed ilmastikuolud, elektrikatkestus, probleemid tehnikaga, vara lõhkumine, veekogude lähedus ja keelatud esemed – need on vaid mõned näited, millega tuleb arvestada ühe ürituse turvalisuse tagamisel. Iga turvapartner peab kõikvõimalikud stsenaariumid läbi mõtlema, mis võib juhtuda ning mis võib minna valesti. Vahel võib pisieksimus ühe meeldiva koosviibimise hetkega rikkuda.