Eluaseme hinnaindeks kasvas esimeses kvartalis aastaga 7,8 protsenti, neljanda kvartaliga võrreldes ulatus indeksi tõus 2 protsendini, teatas statistikaamet.
Neljanda kvartaliga võrreldes jäi korterite hinnatõus tagasihoidlikuks. Foto: Andras Kralla
Statistikaameti juhtivanalüütiku Egne Säinasti sõnul tõusid korterite hinnad võrreldes 2023. aasta neljanda kvartaliga 1,2% ja majade hinnad 4%. „Korterite tagasihoidliku hinnatõusu põhjuseks on eeskätt see, et Tallinna korterite ruutmeetrihinnad langesid ning ülejäänud Eesti piirkondades tõusid,“ ütles Säinast pressiteates.
Praegune karm majanduskeskkond on pannud oma kodu ihalejad küsimuse ette: kas kasulikum on kodu osta või üürida? Aegluubis allapoole liuglev euribor, elukalliduse tõus ja tige naaberriik on vaid mõned tegurid, mis seda otsust mõjutavad.
Kuigi kinnisvaraturult paistab kevadele omaselt märke elavnemisest, ei hellita turuosalised lootust, et algamas on kiire taastumine. Langenud on ka üürihinnad ning pikas plaanis hirmutavad investorit nii sõjahirm kui välismaalaste lahkumine.
Kirde-Eesti kinnisvaraturg erineb mitmes punktis pealinna omast, samas on Narvas laenuga ostetud ja välja üüritud korteril suurem tasuvus, leidsid asjatundjad kinnisvarakonverentsil. Piirilinnas varem tegutsenud venelaste asemel on aga tekkinud ostjad-investorid Soomest.
Maailma Kullanõukogu avaldas eelmise aasta lõpus raporti, milles lükati ümber väited, et kulla pikaajaline tootlus on võrreldav inflatsioonitempoga. Uuringust tuleb välja, et kulla hinnatõus on olnud inflatsioonitempost kaks korda kiirem ning kulla hinna peamised mõjutajad on hoopis majanduskasv ning globaalsete aktsia- ja võlakirjaturgude koguväärtus.