Sotsid andsid järele ja valimisõigust hakatakse põhiseaduse kaudu muutma
Koalitsioonipartnerid üritavad kiirkorras muuta põhiseadust, et võtta kümnetelt tuhandetelt Vene ja Valgevene kodanikelt hääleõigus, meelt muutnud sotsiaaldemokraadid loodavad sellega päästa kodakondsuseta isikute valimisõiguse.
Sotsiaaldemokraatide juht Lauri Läänemets ütles, et tegu on kompromissiga. Foto: Liis Treimann
“Leppisime kokku, et koalitsioonifraktsioonid lähevad opositsiooni juurde ettepanekuga põhiseadust muuta ja võtta Vene ja Valgevene kodanikelt hääleõigus kohalikel valimistel,” ütles peaminister Kristen Michal (Reformierakond) esmaspäeval pärast koalitsiooninõukogu istungit.
Venemaal sündinud ja üles kasvanud, kuid Vene kodakondsusest loobunud teleajakirjanik Anton Aleksejev pooldab kolmandate riikide elanikelt valimisõiguse ära võtmist. „Seda tuli ammu teha,“ leiab Aleksejev.
Ühiskondlik tellimus putinistide valimiskastide juurest eemal hoidmiseks on selgesti olemas ning täiesti arusaadav, kuid kõigilt kolmandate riikide kodanikelt hääleõiguse äravõtmist tahavad erakonnad, kes sellest ise kõige rohkem võidaksid, ütles Tallinna linnapea ja sotside aseesimees Jevgeni Ossinovski.
Kui tõesti kolmandate riikide kodanike valimisõiguse kallale minna, siis tuleb seda teha õiguslikult laitmatult ja pakkuda selle kõrvale täiendavat positiivset alternatiivi, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Eestis käib kirglik arutelu, kas siin elavatelt Venemaa kodanikelt tuleks võtta õigus valida kohalike omavalitsuste volikogu liikmeid. Äripäeva ajakirjanik Anu Lill ja Delovõje Vedomosti ajakirjanik Olesja Lagašina on selles küsimuses eri leeris.
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.