Kui tõesti kolmandate riikide kodanike valimisõiguse kallale minna, siis tuleb seda teha õiguslikult laitmatult ja pakkuda selle kõrvale täiendavat positiivset alternatiivi, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Leidub vähe mõisteid, mis oleks samavõrd ärevakstegevad ja laetud kui „meelsuskontroll“, ent just niisugune väljend läks lendu sotsiaaldemokraatide ettepanekust võimaldada edaspidi kohalikel valimistel hääletada üksnes neil kolmandate riikide kodanikel – nende hulgas nn halli passi omanikel –, kes tunnistavad Venemaa agressorriigiks. Väljavaade meelsuskontrolli sisseseadmisest tõstis ootuspäraselt juuksed püsti ka paljudel niisugustel inimestel, kes Venemaa kodanikelt valimisõiguse äravõtmist printsiibis (pigem) toetaksid.
Venemaa ja Valgevene kodanikelt võib kohalikel valimistel hääleõiguse ära võtta, kuid otsus peab olema õiguslikult selge ja põhjendatud, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Eestis käib kirglik arutelu, kas siin elavatelt Venemaa kodanikelt tuleks võtta õigus valida kohalike omavalitsuste volikogu liikmeid. Äripäeva ajakirjanik Anu Lill ja Delovõje Vedomosti ajakirjanik Olesja Lagašina on selles küsimuses eri leeris.
Ida-Virumaa valimistulemused on heidutavad ja näitavad selgelt, et piirkond ei ela ülejäänud Eestiga samas reaalsuses. Koalitsioonierakonnad peaksid mõtlema, miks nii juhtus, ja lahendama selle küsimuse enne kahe ja poole aasta pärast toimuvaid kohalikke valimisi, kirjutab Delovõje Vedomosti ajakirjanik Olesja Lagašina.
Vanas Euroopas tavaline firmade ja muu vara põlvest põlve pärandamine on eestlaste jaoks uus teema. Meil siin on alles esimene põlvkond varavahetuseks ettevalmistusi tegemas.