Lõppeva nädala olulisemate sündmuste hulka jõudis kindlasti Donald Trumpi valimine USA presidendiks, aga ka Jaak Roosaare firmade ootus pankrotilaine ees, tippteadlasele pandud kahtlustus altkäemaksus ja LHVs märkimisväärse aktsiapaki liikumine.
- Ühele Jaak Roosaare firmale on juba ajutine pankrotihaldur määratud Foto: Raul Mee
Tänavused USA presidendivalimised tõotasid esialgsete küsitluste järgi kujuneda tasavägiseks, sest erilist edumaad ei paistnud demokraat Kamala Harrisele ega vabariiklane Donald Trumpile. Äripäev kajastas valimispäeva sündmusi täpsemalt
otseblogis, mis lõpuks näitas tulemustes selget ülekaalu Trumpile.
Eraldiseisvalt kajastasime aktsiaturgude sündmusi ka
börsiblogis.
Ligikaudu poolteist nädalat valimiskampaania lõpust USAs viibinud Äripäeva ajakirjanik Indrek Lepik selgitas pärast tulemuste selgumist lähemalt,
miks Trump võitis ja mis saab edasi. “Trumpi võit polnud mitte juhus, vaid taaskordne kategooriline eitus senisele poliitilisele ja majanduslikule korrale,” märkis Lepik.
Trumpi võiduga kaasnes märkimisväärne mõju muu hulgas finantsturgudele. Seepärast on arusaadav, miks
investor Toomas pööras ka oma pilgu aktsiatele, kus võisid tekkida värsked ostukohad.
Suur hulk LHV aktsiaid sai uue omaniku
Sel nädalal märkasid paljud, et
Heldur Meerits pidi 18 miljoni eest LHV aktsiaid ära andma. LHV Groupi nõukogu liikme ettevõte kandis varajagamise raames üle pooled ettevõtte omanduses olevad LHV Groupi aktsiad.
Tehingu väärtus oli sel hetkel LHV Groupi aktsiate hinnataseme juures ligi 18,4 miljonit eurot.
Vara üleandmise põhjus on mitu kohtuastet läbinud ja jõustunud riigikohtu otsus.
Jaak Roosaare firmasid ootab pankrotilaine
Investorid hoiavad endiselt hoolega silma peal ka Jaak Roosaarel. Raskustesse sattunud idufirmale Planet42 laene vahendanud
Roosaare firmad peavad lähiajal otsustama, kas esitada enda saneerimis- või pankrotiavaldus.
Roosaarel on kuus sündikaatlaene Planet42-le vahendanud ettevõtet, neist Miljardid ei millestki OÜ-le on kohus juba määranud ajutise pankrotihalduri.
Ülejäänud sündikaatlaenuettevõtete puhul peab juhatuse liige Roosaare lähiajal esitama arvatavasti pankrotiavaldused, kuna oktoobri lõpus valminud Inclusion OÜ saneerimiskavast on näha, et oma kohustusi võlausaldajate ees ei suudeta täies ulatuses täita. See omakorda tähendab, et ka Roosaare ettevõtted ei suuda võetud laene tagasi maksta.
Raha kadunud kui tina tuhka
Tartu Ülikooli endisel tippteadlasel, idufirmade aktiivsel nõustajal Gholamreza Anbarjafaril lasub kahtlus suures summas altkäemaksu küsimises, samuti on haihtunud ülikoolile mõeldud raha.
Kapolt kahtlustuse saanud AI-valdkonna spetsialist Anbarjafari on nõustanud väga tuntud tegijaid. Teiste seas riskikapitalifirmat Tera Ventures, näotuvastufirmat Veriff ja veel hiljuti ka LHV panka.
Tartu Ülikooli tehnoloogiainstituudis tegi Anbarjafari projekte idufirmadega. Ja just nendest projektidest kerkisid ülikooli jaoks esimesed kahtlused, et asjad on halvasti.
Tallinna kesklinna magus krunt otsib ostjat
Kinnisvaraturul on aga arendajad pannud silma peale ühele magusale kohale. Enam kui 8 miljoni euro suuruse alghinnaga uut omanikku otsiv
endise Tallinna Vangla krunt on pealinna kinnisvaraarendajate ihaldusobjekt.
Näiteks endise Tallinna vangla ala naabruses kinnisvara arendava Fund Ehituse juhatuse liige Reigo Marosov ei teinud saladust, et oksjonile paisatud piirkond pakub elevust. “Äge tükk on!”
Marosov jätkas, et tegu on ju Tallinna kesklinnas ühega vähestest järele jäänud aladest, mida saab terviklikult arendada ja millel on olemas ka detailplaneering. “See on see maasikas,” märkis ta.
Kuid endise Tallinna Vangla krundil on ka mõned agad, mis panevad ettevõtjaid järele mõtlema.
Kinnisvaraturu julgemad otsivad rahapakke välja
Äripäeva ajakirjanik Kristjan Kurg pani uudiskirjas “Ruutmeetrite taga” Eesti ehitus- ja kinnisvaraturust kokku ülevaatliku pildi. Ta nentis, et hulk Tallinna kontoreid kogub tolmu ja välisomanikud üritavad vaikselt poodidest minema hiilida. Selle taustal on
mõned investorid hakanud rahapakke välja otsima.
Pankade statistika järgi hakkab julgus kinnisvaraturule tagasi tulema. Eluasemelaenude jäägi aastakasv on alates kevadest tasapisi kiirenenud ja kerkis septembri lõpuks 7 protsendini. Üldiselt oli Eesti ettevõtete ja majapidamiste laenukasv üks euroala hoogsamaid.
Ärikinnisvaras on viimasel ajal rohkem põnevust kaubanduspindade turul.
1400 juhti avaldas poolaasta prognoosi
Sellest nädalast ei saa jätta tähelepanuta ka
suurt juhtide küsitlust.
Maksutõusud pärsivad tegevust kõige rohkem, vastasid ligi pooled pea 1400 ettevõtlussektori juhist, kelle eeloleva kuue kuu äriplaane Äripäeva Infopank küsis. Üha suuremat leevendust tunnevad nad aga langevatest intressidest ja nõudluse elavnemisest.
Sarnaselt
aastataguse prognoosiga näevad juhid ka eeloleval talvel palgaralli jätkumist, kõige rohkem on paranenud nende ootus kasumlikkusele, mis peaks püsima senisel tasemel.
Seotud lood
Donald Trump võitis USA valimised ja on seega järgmine Ameerika Ühendriikide president.
USA aktsiaturgudel on presidendivalimiste ärevus tõusnud maksimumini ja kauplejad üritavad end ette valmistada nii Kamala Harrise kui ka Donald Trumpi võiduks. Ainus, mida ei oodata, on tulemuste jäämine viiki, sest see tooks kaasa nädalaid ebakindlust, volatiilsust ja vapustusi.
Trumpi võit polnud mitte juhus, vaid taaskordne kategooriline eitus senisele poliitilisele ja majanduslikule korrale.
Donald Trumpi võit USA presidendivalimistel toob kaasa ajastu, kus mitte millelegi enam kindel olla ei saa, kuid üks näib olevat kindel: USA aktsiaturgudele tema võit meeldib ja kellel on raha ootel, siis neile on avanenud värsked ostukohad.
Rahvusvaheline reitinguagentuur S&P Global Ratings
tõstis Freedom24 kaubamärki omava Freedom Finance Europe Ltd. pikaajalist krediidireitingut B-tasemelt B+-tasemele.