Eestil on maailmas mitu eelist, mille pärast toob OECD meid välja hea näitena, ütles OECD peaökonomist Alvaro Pereira.
- OECD peaökonomist Alvaro Pereira märkis konverentsil “Tasakaalus majanduse foorum 2024: elevant toas”, et investeeringud kliimamuutuste leevendamiseks on suured, aga vajalikud. Foto: Marko Mumm
Pereira tegi konverentsil ülevaate olulisematest trendidest, mis mõjutavad maailma majandust järgneva 15 aasta jooksul. Kõige enam majandust ja keskkonda mõjutavate teguritena tõi ta välja ülemineku roheenergiale, tehisaru kasutuselevõtu, vananeva rahvastiku ja geopoliitilise olukorra, vahendab Äripäeva teemaveeb
Kestlikkusuudised.
Roheenergiale ülemineku kiirendamiseks soovitas Pereira teha koostööd ja leida häid praktikaid, kuidas eri riikides on toetatud ülemineku jaoks vajalikke protsesse, olgu selleks kokku lepitud standardid, määrused, maksud või muud regulatsioonid. “Peame üksteiselt kiiresti õppima ja vaatama olukorda laiemalt, et jõuda parimate tulemusteni. Valitsused peavad olema paindlikud ja valmis muutusteks,” ütles ta.
Üksteiselt õppimise mõttes tõi Pereira oma ettekandes välja ka, mida peab Eesti tugevuseks ning kus on toonud meid heaks näiteks. Ta märkis ära Eesti avatust uutele lahendustele, majanduspoliitikat tervikuna ja digivalitsemist. Vaatamata oma väiksusele paistab Eesti tema sõnul heade praktikatega hästi silma. Eraldi tõi ta veel välja Eesti riigi ettevaatliku lähenemise eelarvepoliitikas. “Eestil on maailmale anda palju, kasutame teid ikka ja jälle hea näitena,” lausus Pereira.
Pikemalt saab lugeda
Kestlikkusuudistest.
Seotud lood
Vana majandusmudel, mille hulka kuulub igakuisest palgast sõltumine, on vaja ära lõhkuda, tõdes Euroopa Innovatsiooniakadeemia president Alar Kolk. Tema sõnul päästavad Eestit suurem hulk ettevõtjaid ja idufirmalik mõtlemine.
Investeeringute mahtu tuleb üha kasvatada, rõhutavad Euroopa Komisjoni esindaja Maive Rute ja EBSi rektor Meelis Kitsing.
President Kersti Kaljulaid ja Teaduste Akadeemia president Tarmo Soomere tõdevad, et Eesti tööstust ootab ees surnud kümnend. Meie võimalus on teha kiiresti ja palju taastuvenergiat, arendades samal ajal salvestusvõimsusi.
Kliimaeesmärkide plaanipärane täitmine Eestis on vajalik, kuid see ei saa toimuda majanduse konkurentsivõime vähendamise hinnaga, kirjutab Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina.
Kui 2015. aastal tuli Spotifys lauale idee Discover Weekly funktsiooni loomiseks, ei olnud ettevõtte asutaja sellest eriti vaimustuses. Sellele vaatamata oli töötajatel piisavalt autonoomsust funktsiooni edasi arendada, luues seeläbi ülipopulaarse toote. CVKeskus.ee uuris Eesti tippjuhtidelt Kai Realolt ja Toomas Tamsarelt, kuidas mõjutab juhtimiskultuur töötajate lojaalsust ja tööandja ihaldusväärsust.