Musta trühvlit leiab Eestis ka looduslikult. Nende leidmiseks on vaja trühvlijahiks koolitatud koera. Foto: AFP/Scanpix
Rannu Seeme põhitegevuseks on tera- ja kaunvilja ning õlitaimeseemnete kasvatus. „Alati oleme proovinud lisaks oma põhitoodetele ka midagi uut kasvatada. Kaheksa aastat tagasi hakkasime mõtlema, kas ja kuidas oleks võimalik ja mõistlik Eestis kasvatada trühvleid,“ rääkis peretütar Linda Ajaots.
Vinkymon OÜ omanikku Rando Vinki tabas novembri alguses ebameeldiv üllatus. Napilt paar nädalat peale musta küüslauguga maitsestatud linnulihatoodete turuletulekut jõudis lettidele teinegi analoogne toode. Ettevõtjale ei tee muret mitte konkurents, vaid ebaaus konkurents ja musta küüslaugu maine lörtsimine.
Sel aastal peaks Eestisse kerkima neli trühvlikasvandust. Esimest saaki on oodata aga alles aastate pärast ning ka siis ei tea kindel olla, kas siinsest maapõuest leitavad trühvlid üldse piisavalt kvaliteetsed on.
Tänavu parima noortaluniku tiitli võitnud Rando Vink (38) otsustas firmat luues kohe, et ainult toorme tootmisega tegelema ei hakka: „Toorme müüja on alati erinevate tuulte meelevallas, peab arvestama hinna kõikumisega ja muude teguritega."
Maailma Kullanõukogu avaldas eelmise aasta lõpus raporti, milles lükati ümber väited, et kulla pikaajaline tootlus on võrreldav inflatsioonitempoga. Uuringust tuleb välja, et kulla hinnatõus on olnud inflatsioonitempost kaks korda kiirem ning kulla hinna peamised mõjutajad on hoopis majanduskasv ning globaalsete aktsia- ja võlakirjaturgude koguväärtus.