Kui ametnik või teenistuja roteeruks kuuks-paariks hotelli, aiandisse või elementmajade tootja tsehhi, siis aduks ta nii konkreetse sektori kui ka üksikettevõtte tööloogikat ning näeks ühtlasi ära, kuidas riik saaks ulatada abikäe. Ka ettevõtjate lühiajaline roteerimine riigiametisse looks edasiviivat mõistmist, kirjutab Anu Villmann arvamuskonkursile Edukas Eesti saadetud artiklis.

- Koristaja hotellis. Pilt on illustreeriv.
- Foto: Liis Treimann
Mul oli üks tuttav nimega Madis. Keskealine, pühendunud luteri koguduse liige, abielus ja kolme lapse isa, kes oli võtnud nõuks maksta eluasemelaen ennaktempos pangale tagasi.
Eesmärgi täitmise nimel töötas Madis korraga kolmes kohas. Enne päikesetõusu kandis linnas posti laiali, seejärel tõmbas jaeketi punase univormi üll ning rabas kaheksa tundi väiksemat sorti toidupoes vahetusevanemana, mis hõlmas muide ka kassas teenindamist ja topsivendadega jagelemist, sest kant, kus kauplus asub, on lihtsalt seesuguse klientuuriga.
Hilisõhtul ruttas Madis spaasse, sest töökohustused saunamehena nõudsid oma. Mida iganes see saunamehe amet ka ei tähendaks. Küllap kanda hoolt, et neil, kel laenumaksed kaela ei nööri, jaguks saunakambrites piisavalt eukalüptiauru kopsudesse ahmida ja soola reitesse hõõruda.
Ma ei tea, kas Madise ennastsalgav viisaastakuplaan täitus või ütles vargamäeliku tööeetikaga mehel enne tervis üles, aga iga kord kui ma kuulen, et Eesti ettevõtete lisandväärtus on (ikka veel!) Euroopa Liidu keskmisest väiksem, mõtlen, et madis meid võtku! See lisandväärtus on nagu silmapiir, milleni me mitte kunagi ei jõua – jookse palju tahad!

- Anu Villmann
- Foto: Erakogu
Aga mida me siis Eestis valesti teeme? Või õigemini: mida peaksime teisiti tegema?
Läki liini taha ja põllule!
Olemata ise ettevõtja, ent mõigates pisut avalikku sektorit, pakun, et üheks avaramat mõtlemist, aga ennekõike just eduni viivat mõistmist sillutavaks stiimuliks võiks olla Eesti ettevõtlus- ja ekspordipoliitika, laiemalt majanduse erinevate spektrite seadusloome, regulatsioonide jõustamise ja toetuste vahendamise eest vastutajate roteerimine. Mingem vaadakem, kuidas sõsarasutuses teenistujad taotlusvorme koostavad, millised on kriteeriumid ja kui kõrgel on neil see põlev rõngas, millest ettevõtja peab läbi hüppama. Ehk on midagi oma tööks kõrva taha panna. Äkki tekib isegi sünergia!
See on võimalus, mida üldsus seostab ennekõike sisejulgeolekuasutustega, ent mida saaks ja peakski süsteemselt laiendama ka näiteks riigi sihtasutustele nagu Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutus, Keskkonnainvesteeringute Keskus ja Maaelu Edendamise Sihtasutus või ka Riigi Tugiteenuste Keskus.
Kui nüüd siit edasi mõelda, siis võiks rotatsioon toimida ka avaliku ja erasektori vahel – täna ametnik ministeeriumis, homme töövari kombinaadis ning ülehomme tagasi kabinetis. Sest Eesti riigil on küll igasugused innosprindid ja -tiimid ning šerpad ja tont teab mis muud imeloomad, aga sageli on ettevõtja mured sedavõrd argihallid, et ei vääri kõrgelennuliste häkatonide tähelepanu.
Kui ametnik või teenistuja roteeruks kuuks-paariks hotelli, aiandisse või elementmajade tootja tsehhi, siis aduks ta nii konkreetse sektori kui ka üksikettevõtte (töö)loogikat ning näeks ühtlasi ära, kus ja kas riik saab ulatada abikäe.
Murrame bürokraatia selgroo?
Vastassuunaline roteerumine on muidugi märksa keerulisem, võibolla isegi võimatu, sest ettevõtja ei saa oma põhitööst isegi lühiajaliselt kõrvale jääda. Aga unistada ju ometi võib.
Päris mitmekuist rotatsiooniperioodi polekski vast tarvis, küll aga võiks riik leida võimaluse panna ettevõtja korraks näiteks mõne ekspordivõimekuse arendamise toetusmeetme töörühma või, veel parem, selle konsultandi või ametniku rolli, kes peab meetmevooru laekunud taotlusi või hilisemaid aruandlusi menetlema ja/või ettevõtteid nõustama.
Lihtne on kõrvalt parastada, et bürokraatia rägastikust läbi murdmiseks on vaja palgata eraldi projektijuht ning kui ettevõttel pole võimalik seda teha, peletab keerulises sõnastuses tingimuste loetelu potentsiaalse taotleja kui jänese rebasest eemale. Aga palun ütle, kallis ettevõtja, milline oleks siis Eesti ja Euroopa Liidu maksumaksja raha kasutamiseks etem moodus, mis on ettevõtjasõbralikult lihtne, vormistatud arusaadavas keeles, läbipaistev, kõigi suhtes õiglane, eesmärgipärane, struktuurivahendite juriidikaga kooskõlas ning mida on võimalik praktikas üks-kaks-kolm ka rakendada?
Käkitegu? Kas ikka on?
Ja ärme unusta meie loo peategelast. Kas roteerumine aitab Madist, kes juba sõelubki kolme erineva töö ja sektori vahet, aga mitte ajendatuna igavusest ega huvist, vaid tulenevalt isiklikust vajadusest, ning mitte loetud kuud, vaid ikka aastaid? Kahtlen. Aga kui ametnik mõneks ajaks Madise kolleegiks satub, siis inimlikus mõttes on sest ikka tolku.
Tõsi, Madise pangalaen ei saa sest kiiremini tasutud. Ent järgmine kord spaasse minnes kibusid täitvat tülpinud ilmega saunameest kohates ei kuuluta Madise ajutine ekskolleeg ehk kõiketeadvalt, et eestlase külalislahkusega on midagi väga valesti ning et peaksime püüdma olla ülevoolavalt sõbralikud nagu lääneeurooplased.
Ärme taha olla teiste moodi. Eestlane pole loll, laisk ega alati nina vingus. Vahel on meie edu vedurid lihtsalt tähtede poole püüdlemisest võhmal.
Pane eduidee kirja ja võida 10 000 eurot!
Edukas Eesti on Äripäeva, Helmese, Elengeri (endine Eesti Gaas), If Kindlustuse, Ellex Raidla Advokaadibüroo, Swedbanki ja Verstoni konkurss, kuhu ootame Eesti eduloo uuendamise ja arengu kiirendamise ideid arvamusloo vormis.
Konkursil saab osaleda kuni kahe võistlustööga, artikli maht on kuni 5000 tähemärki (koos tühikutega). Kesksed hindamise kriteeriumid on ideede algupärasus, teostatavus ning särav esitus. Grand prix toob võitjale 10 000 eurot, teine koht 3000 ja kolmas 2000 eurot.
Žüriisse kuuluvad korraldavate ettevõtete omanikud ja juhid, konkursi viib läbi Äripäeva arvamustoimetus. Konkurss lõpeb 31. märtsil 2025.
Võistlustööd ilmuvad
Äripäeva arvamusosas avatud erirubriigis ja Eduka Eesti Facebooki lehel.
Võistlustöö ja autori pildi saab esitada siin. Tehniliste probleemide ja lisaküsimuste korral kirjutage meile
[email protected].
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!