Äripäeva kirjutab tänases juhtkirjas, et Gildi hukutas eelkõige info varjamine investorite, partnerite ja klientide ning avalikkuse eest, millega püüti valesid otsuseid kinni katta.
Lühinägelikke otsuseid tehti palju: raha jagati sõpradega ja riskide võtmisega ei peetud piiri, juhtimisvigade ja investeeringute ebaõnnestumise eest Gildi mehed aga vastutust ei võtnud. Veel enne, kui asjad päris halvaks läksid, võimendati neljandik fondi mahust. Peagi selgus, et laenude teenindamine käib fondile üle jõu.
Tõnno Vähi ja Tõnis Haaveli 2001. aastal Tallinnas LHV kontoris asutatud Gild Arbitrage, esimene aktsiaturgudest sõltumatu riskikapitalifond, näitas kaheksa aasta jooksul suurepärast tootlust. Fondi esimesel emissioonil osalesid asutajate sõbrad, info hulljulgest ettevõtmisest reklaami ei vajanud. Tänaseks on üritus omadega põhjas: 2011. aasta lõpu seisuga on fondiosaku puhasväärtus 0 eurot ning fondi kohustused ületavad varasid 0,8 miljoni euro võrra. Kuna vara on realiseerimata, on selle hindamine subjektiivne ehk olukord võib tegelikult olla hullemgi.
Karm reaalsus
2009. aasta tõendas, et muinasjutu asemele asub karm reaalsus. Sai teatavaks, et Gild Arbitrage on paigutanud kolmandiku fondi turumahust ehk ligi 300 miljonit krooni Armeenia maavarade kaevanduslitsentsidesse, keeldudes aga ütlemast, kuhu täpsemalt. Investorid ei teadnud, kas litsentsid üldse olemas on. Litsentsidega tehtud vangerdustest (seitsmest litsentsist kolme omanikuks sai kahtlusi külvanud asjaoludel Marcel Vichmann) teatas fond investoritele viivitusega.
Finantsinspektsioon karistas fondi valitsejat Gild Fund Managementi fondi investeeringute kohta valeinformatsiooni esitamise ning avalike aruannete mitteõigeaegse esitamise eest väärteo korras rahatrahviga. Nüüd tunnistab Gild lõpuks, et fond ei ole võimeline saama kinnitust piisavate ressursside olemasolu kohta ehk siis – osanikke ja investoreid rikkaks tegema pidanud kulda lihtsalt ei olegi. 2005. aastal korraldatud võlakirjaemissioonide käigus saadi kokku üle 190 miljoni krooni, mille abiga pidid Bulgaaria pealinna Sofiasse kerkima elamud ja tehnopark. 2009. aastaks oli selge, et põllule neid rajada ei saa.
Usaldus loeb
Kuigi riskifondi investeeringud ei saagi sobida pensionifondi või keskpanga portfelli, olid Gildi võetud riskid siiski hulljulged. Jah, riskikapitalifondi puhul peab iga osaline endale riske teadvustama, ent see ei vabasta fondijuhte vastutusest investorite ja osakuomanike ees. Investorid on Gildile ette heitnud ka tootlusnäitajate ilustamist, et fondist raha väljavoolamist vältida. Vaevalt on investoritel veel lootust kogu raha tagasi saada, osakuomanikud võivad aga hüvitisest suu puhtaks pühkida. Ent ka investorid ise poleks end pidanud suurest tootlusest hullutada laskma.
Juhtum kordab üle kaks olulist õppetundi. Esiteks, investeerida ei saa uisapäisa või eufooriliselt, infot küllaldasel määral valdamata. Teiseks, iga ettevõtmise alus on kahepoolne usaldus. Selle puudumine tähendab, et omakapital on miinuses, ettevõte suurtes raskustes ning tõenäoliselt tabab teda pankrot või likvideerimine. Gildi lõppmäng ei pruugiks olla nii troostitu ja valus, kui ohtude tekkides oleks kiirelt reageeritud ja neist ka teada antud. Seetõttu jääb Gildiga toimunu halva juhtimistava, vastutustundetuse, ebapiisava usalduse ja viletsa kommunikatsiooni näiteks.
Autor: 1185-aripaev
Seotud lood
Ringkonnakohus jättis jõusse otsuse, millega mõisteti Rain Tamme juhitud ja sisuliselt tegevuse lõpetanud investeerimispangalt Gild välja 81 662 eurot.
Riskikapitalifondi Gild Arbitrage osaku puhasväärtus hinnati äsja nulli. Vaata, mida arvasid investorid oma raha tagasi saamisest sügisel 2009.
Sügisel 2009 ei julgenud Gild Arbitrage'i fondijuht Tõnno Vähk ennustada, kui suur tõenäosus on riskifondi investoreil kas või pool oma rahast tagasi saada, kuid pidas seda reaalseks.
Gild Arbitrage'i fondijuht Tõnu Pekk teatas üleeile investoritele, et fondiosaku puhasväärtus on 0 eurot.
Aleksandr Kostin ja Sergei Astafjev, Placet Group OÜ (
laen.ee,
smsraha.ee) asutajad, on võtnud endale sihiks arendada ja edendada Eesti jalgpalli ja futsali ehk saalijalgpalli nii Tallinnas kui ka Ida-Virumaal. Nende juhitav MTÜ PG Sport on tuntud oma pühendumuse ja panuse poolest Eesti spordi edendamises, pakkudes uusi võimalusi noortele talentidele ja aidates kaasa spordi kultuuri arengule.