Internetipioneeridest lisandus miljonäride hulka viimati Stefan Ekbergh, kes müüs esmaspäeval 9 kuud tagasi käivitatud internetiprojekti Travel Start 108 mln Eesti krooni eest Saksa reisifirmale Tiss.
1998. aastal USA internetimaaklerilt E-trade Põhjalas sama tegevuse käivitamiseks litsentsi ostnud Johan Brenner ja Magnus Lindahl teenisid poolteist aastat hiljem firma müügist vastavalt 468 miljonit ja 450 miljonit krooni.
Võrdluseks sai Hjalmar Winbladh Microsoftilt oma firma Sendit eest 218 mln kr.
Internetiga on rikkaks saanud ka mitmed väga noored rootslased. Johannes Bertrop oli oma firmat Wineasy asutades vaid 17 aastat vana, teenides viie aasta pärast selle müügist Tele1-le 162 miljonit krooni.
Vennad Martin (21) ja Frederik (18) Gillström said mullu 90 miljonit krooni oma programmi The Counter eest, mis peab arvet internetilehekülje külastuste kohta.
Lisaks infotehnoloogia sektorile tõotab Rootsi miljonäridele lisa tulla suurte rahvusvaheliste kontsernide töötajate hulgast.
Tuleval nädalal arutavad Põhjala suurima kindlustuskontserni Skandia aktsionärid Rootsi ettevõtlusajaloo suurimat optsiooniprogrammi, mis hõlmab kõiki firma töötajaid.
Praeguses versioonis võimaldaks programm tingimusel, et Skandia aktsia tõuseb kõik järgmised kümme aastat igal aastal 10%, töötajatel teenida kokku 25 miljardit Eesti krooni.
10 aasta pärast 1053 krooni maksva aktsia saaks sellisel juhul kätte 405 krooniga. Kui aga optsioon nelja-viie aasta pärast realiseerida, saaksid töötajad 405 krooniga välja osta 653 kr maksva aktsia.
Viimase kahe aastaga on Skandia aktsia Stockholmi börsil tõusnud üle 200 protsendi.
Optsiooniprogrammi eesmärk on hoida töötajaid teistesse firmadesse üle minemast. USAs näiteks ei ole teadusmahukate organisatsioonide laiendamine ilma seda tüüpi boonusskeemideta enam mõeldav. Teisipäeval arutas oma optsiooniprogrammi Saksa SAP, mis on viimase aastaga kolmandiku oma töötajatest USAs teistele firmadele kaotanud.
Autor: ÄP
Seotud lood
Turvalisse ja jätkusuutlikku ühiskonda panustav Forus on igapäevaselt abiks paljudele kaubanduskeskustele. Teiste hulgas Viru Keskusele, mis on Eesti külastatuim ostu- ja meelelahutuskeskus. Forus hoolitseb juba enam kui kümme aastat kõikide tehnosüsteemide eest, teeb elektritöid ning hooldust. Lisaks on aidanud LEED-sertifitseerimisel ja üüripindade ümberehitustöödel.