Eesti majandus jõudis mullu järele
esimesele nn vanale Euroopa Liidu liikmesriigile ning nüüd toodab üks Eesti
inimene keskmiselt enam väärtust kui Portugalis, selgus USA Luure Keskagentuuri
(CIA) raportist.
Euroopa statistikaameti ennustusel pidi see juhtuma alles tänavu. CIA värskest faktiraamatust selgub, et Eesti SKP maksejõu alusel inimese kohta oli möödunud aastal 19 600 dollarit, mis on 500 dollari võrra enam kui Portugalis.
"Siin ei ole midagi imestada, sest Eestis on elukallidus palju madalam kui mitmes lääneriigis, isegi Portugalis, mis iseenesest on suhteliselt madala elukallidusega maa," ütles Tallinna Kaubamaja juht Raul Puusepp, kelle hinnangul on tegelikkus veidi teistsugune. "Portugal näiteks jäi muu hulgas oma arengus kinni riigisektori meeletu palgaralli ja sellest hoogustuva inflatsiooni tõttu," rääkis Puusepp. "Statistiline illusioon on tore, aga sellest ei saa kõhtu täis," lisas ta.
Ka SEB Ühispanga analüütik Hardo Pajula ei suhtu möödaminekutesse ja mahajäämistesse väga tõsiselt. "Need on ikka rohkem sellised ajakirjanduslikud mängud," lausus Pajula ja lisas, et hinnang on sattunud perioodi, kus Eestis on olnud tõesti väga kiire majanduskasv. "Eks see seletab ka Portugali "kinnipüüdmist"."
Pajula sõnul on keskmise sissetuleku kasv hea, kuid iseasi on see, kui kaua praegune ülisoodne majanduskonjunktuur kestab. "Kui mõne aasta pärast peaks selguma, et praeguse väga kiire arengu eest tuleb maksta hilisema majandusseisakuga, siis ei pruugi praegune hinnang enam nii ühemõtteline olla," lisas ta.
"Meie jaoks pole siiski oluline see, millal me möödume Kreekast, vaid oluline on see, millal me jõuame ELi keskmisele tasemele, kus on Inglismaa, Saksamaa, Soome ja Prantsusmaa," seadis tulevikueesmärke Eesti Energia finantsdirektor Margus Kaasik, kelle hinnangul jõuame nii kaugele umbes 10 aasta pärast.
"Kui CIA hinnangul oleme Portugalist juba 2007. aasta alguses möödunud, siis võib seda positiivseks lugeda. Iseküsimus on muidugi, mille arvel on Eesti SKP inimese kohta kõige kiiremini kasvanud, kuid see eeldaks juba põhjalikku makromajanduslikku analüüsi, kommenteeris EMT juhatuse esimees Valdo Kalm.
Autor: 1706-aripaev
Seotud lood
Eesti heaolu kasvu takistab vohav bürokraatia, napp ambitsioon ning ohjeldamatult paisunud riigi kulutused – nii arvavad 5. märtsil toimuval majanduskonverentsil
“Tuulelohe lend 2025” esinevad tippjuhid ja ettevõtjad.